درمان افسردگی

روش مناسب درمان افسردگی چیست؟ مشاوره با روانشناس؟ دارو درمانی و یا خود درمانی؟ اگر نمی دانید برای درمان افسردگی شما کدام روش بهتر است، در اینجا به شما کمک خواهیم کرد که مناسب ترین روش را پیدا کنید.

برای گرفتن وقت مشاوره خانواده همین حالا با ما تماس بگیرید. 

یافتن بهترین روش برای درمان افسردگی :

زمانی که افسرده هستید ممکن است احساس کنید هرگز از دوره‌ ی تاریک زندگی که در آن قرار گرفته اید بیرون نخواهید آمد اما با این حال حتی شدیدترین افسردگی‌ها نیز قابل درمان هستند. اگر افسردگی باعث شده است از زندگی مورد علاقه ی خود دور شوید باید به دنبال کمک گرفتن باشید. راهکارهای بسیاری مانند گرفتن مشاوره از روانشناس، دارو درمانی و تغییر سبک زندگی وجود دارند که می توانید از آن ها برای درمان افسردگی بهره ببرید.

همانطور که شکل افسردگی در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است، درمان آن هم نیز با هم تفاوت دارد.  روش درمانی که برای یک فرد کارایی دارد ممکن است برای فرد دیگر کارساز نباشد.

هر چه قدر شما آگاهی بیشتری کسب کنید می توانید روش های درمانی بهتری برای افسردگی پیدا کنید و دوباره احساس امید و شادی را به زندگیتان برگردانید.

نکاتی برای درمان افسردگی:

تا جایی که می‌توانید راجع به نوع افسردگی خود اطلاعات کسب کنید.  تعیین اینکه علت افسردگی شما یک بیماری زمینه ای است یا خیر مهم است، چرا که در صورتی که علت افسردگی شما بیماری زمینه ای باشد ابتدا باید آن بیماری درمان شود. نکته ی دیگر تعیین شدت افسردگی است. هرچه شدت افسردگی شما بیشتر باشد احتمالا نیاز شما به درمان بیشتر خواهد بود.

یافتن روش درمانی مناسب نیازمند زمان است. برای یافتن بهترین روش درمانی لازم است که آزمون و خطا انجام دهید. برای مثال زمانی که می‌خواهید از درمانگر کمک بگیرید ممکن است به چندین درمانگر مراجعه کنید تا بهترین درمانگری که مناسب شما است را پیدا کنید. یا ممکن است یک داروی ضد افسردگی را امتحان کنید اما زمانی که پیاده روی را شروع می کنید و نیم ساعت در روز پیاده روی می کنید درمیابید که دیگر به داروی ضد افسردگی احتیاجی ندارید. بنابراین پذیرای تغییر و آزمایش باشید.

تنها به دارو اکتفا نکنید. اگرچه دارو می‌تواند علائم افسردگی شما را تسکین دهد اما عموما برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست. سایر درمان ها مانند ورزش و درمان های پزشکی می توانند به اندازه ی دارو و یا حتی بیشتر از دارو کارایی داشته باشند و عوارض جانبی هم ندارند. اگر تصمیم دارید از دارو استفاده کنید در نظر داشته باشید که دارو زمانی بهترین اثر بخشی را دارد که شیوه ی زندگیتان را تغییر دهید و شیوه ی زندگی سالم در پیش بگیرید.

حمایت اجتماعی دریافت کنید. هرچه ارتباطات اجتماعی خود را تقویت کنید از افسردگی دورتر می شوید. اگر احساس گرفتگی می کنید از صحبت کردن با اعضای خانواده یا دوستانی که مورد اعتمادتان هستند دریغ نکنید. می‌توانید عضو گروه هایی که برای حمایت ازافسردگی تشکیل شده اند بشوید و ارتباطات جدیدی ایجاد کنید. کمک خواستن به معنای ضعیف بودن و سربار دیگران بودن نیست. گاهی یک صحبت رو در رو با یک شخص می تواند کمک بزرگی به شما بکند.

درمان افسردگی نیازمند زمان و متعهد بودن شما به درمان استتمامی راه‌های درمان افسردگی زمان بر هستند و ممکن است خسته کننده به نظر برسند یکی از این راه‌ها تغییر سبک زندگی است که بخش اساسی درمان افسردگی به شمار می آید.

برای گرفتن وقت مشاوره خانواده همین حالا با ما تماس بگیرید. 

تغییر سبک زندگی برای درمان افسردگی

تغییر سبک زندگی در عین ساده بودن راهی قدرتمند برای درمان افسردگی است. گاهی اوقات تغییر سبک زندگی تنها کاری است که برای درمان افسردگی باید انجام دهید. حتی اگر به روش های درمانی دیگری هم نیاز داشته باشید، ایجاد تغییر در سبک زندگی به رفع سریعتر افسردگی وجلوگیری ازعود آن کمک می کند.

 • ورزش

ورزش منظم می تواند به اندازه دارو در درمان افسردگی موثر باشد. ورزش نه تنها باعث ترشح بیشتر سروتونین، اندروفین و سایر مواد شیمیایی در مغز می شود بلکه باعث رشد سلول های مغزی و ارتباطات جدید در مغز می شود، کاری که داروهای ضد افسردگی انجام می دهند. برای این کار لازم نیست برای مسابقات دوی ماراتن آماده شوید، حتی نیم ساعت پیاده روی در روز می تواند باعث ایجاد تفاوت های زیادی بشود. برای اینکه بیشترین نتیجه را بگیرید سی تا شصت دقیقه پیاده روی را در برنامه خود قرار دهید.

 • حمایت اجتماعی

داشتن شبکه ی حمایت اجتماعی قوی باعث کاهش انزوا می شود. انزوا یکی از فاکتورهای اصلی افسردگی است. به طور مستمر با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید و یا عضو یک گروه یا کلاس شوید.  داوطلب شدن یک راه فوق العاده برای دریافت حمایت اجتماعی است و در عین حال راهی برای کمک به دیگران و در عین حال کمک به خود است.

 • تغذیه

خوب غذا خوردن هم برای سلامت جسمی و هم برای سلامت روحی شما مهم است. خوردن وعده های غذایی کوچک و متعادل در طول روز به شما کمک می کند انرژی خود را حفظ کرده و نوسانات خلقی را به حداقل برسانید. اگرچه ممکن است به سمت غذاهای شیرین کشیده شوید زیرا زودتر اثر می کنند اما غذاهای دارای کربوهیدرات های پیچیده انتخاب بهتری هستند. این غذاها بدون اینکه باعث افتادن سریع قند شما بشوند انرژی شما را در طول روز بالا نگه می دارند.

 • خواب

خواب تاثیر زیادی بر خلق و خو می گذارد. وقتی به اندازه کافی نخوابید، علائم افسردگی شما بدتر می شود. کم خوابی تحریک پذیری، بدخلقی، غمگینی و خستگی را تشدید می کند. مطمئن شوید که هر شب به اندازه کافی می خوابید. تعداد اندکی از افراد با خوابیدن کمتر از هفت ساعت در شب عملکرد خوبی دارند. برنامه تان رو طوری تنظیم کنید که هر شب بین هفت ساعت تا نه ساعت بخوابید. 

 • کاهش استرس

برای مدیریت و کاهش استرس در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. استرس بیش از حد افسردگی را تشدید می کند و شما را در معرض خطر افسردگی در آینده قرار می دهد. جنبه‌ هایی از زندگی ‌تان که به شما استرس وارد می‌کنند را شناسایی کنید. فشار کاری زیاد یا روابط سمی می تواند باعث ایجاد استرس شود بنابراین راه‌هایی برای به حداقل رساندن تأثیر آن‌ها پیدا کنید.

روان درمانی برای درمان افسردگی

اگر هیچ علت زمینه ای پزشکی برای علائم افسردگی شما وجود نداشته باشد، گفتار درمانی می تواند یک درمان بسیار موثر باشد. آنچه در درمان یاد می گیرید به شما مهارت ها و بینشی می دهد تا احساس بهتری داشته باشید و از بازگشت افسردگی جلوگیری کنید.

انواع مختلفی از درمان وجود دارد. سه مورد از متداول‌ترین روش‌های مورد استفاده در درمان افسردگی شامل درمان شناختی رفتاری (CBT)، درمان بین فردی و روان‌درمانی است که اغلب از یک رویکرد ترکیبی استفاده می شود.

برخی از انواع درمان به شما تکنیک‌های عملی می‌آموزد که چگونه تفکر منفی را اصلاح کنید و مهارت‌های رفتاری را برای مبارزه با افسردگی بکار بندید.

درمان همچنین می تواند به شما کمک کند تا ریشه افسردگی خود را پیدا کنید و به شما کمک می کند تا علت داشتن یک احساس خاص را پیدا کنید، همچنین به شما کمک می کند تا دریابید محرک های افسردگی شما چه چیزهایی هستند و یاد بگیرید که چه کاری می توانید انجام دهید تا از لحاظ روحی سالم بمانید.

یکی از نشانه های بارز افسردگی احساس خستگی و مشکل تمرکز است. درمان به شما کمک می کند به عقب نگاه کنید و ببینید چه چیزی در ایجاد افسردگی شما نقش داشته است. اینجا به چند مورد اصلی اشاره شده است که درمان پزشکی(تراپی) می تواند در بهبود آن ها نقش داشته باشد.

 • روابط

درک الگوهای روابط خودتان، ساخت روابط بهتر و ارتقا روابط فعلی به کاهش انزوا و ساخت شبکه ی حمایت اجتماعی کمک می کند که این مورد در پیشگیری از افسردگی بسیار مهم است.

 • تعیین حد و مرزهای مناسب.

اگر استرس دارید و تحت فشار هستید و احساس می کنید که نمی توانید نه بگویید، بیشتر در معرض خطر افسردگی قرار دارید. تعیین حد و مرزهای سالم هم در روابط و هم در محل کار می تواند به کاهش استرس کمک کند، و درمان (تراپی) می تواند به شما کمک کند تا حد و مرزهای مناسب خود را شناسایی و تأیید کنید.

 • رسیدگی به مشکلات زندگی.

صحبت کردن با یک درمانگر قابل اعتماد می تواند به شما کمک کند تا راهکارهایی مثبت جهت حل مشکلات زندگی پیدا کنید. 

درمان فردی یا گروهی؟

وقتی کلمه “درمان” را می شنوید ممکن است به طور خودکار به جلسات انفرادی با یک درمانگر فکر کنید.

با این حال، گروه درمانی می تواند در درمان افسردگی نیز بسیار مفید باشد. جلسات درمانی گروهی و فردی معمولاً حدود یک ساعت طول می کشد.

مزایای هر کدام چیست؟

در درمان فردی، شما در حال ایجاد یک رابطه قوی با یک نفر هستید و ممکن است در به اشتراک گذاشتن برخی اطلاعات حساس با یک فرد احساس راحتی بیشتری داشته باشید تا با یک گروه.  در گروه درمانی، گوش دادن به افرادی که درگیر مشکلات مشابه با مشکلات شما هستند، می تواند تجارب شما را تایید کند و به ایجاد عزت نفس شما کمک کند. اغلب اعضای گروه در نقاط مختلفی از دوره ی افسردگی خود قرار دارند به این معنی که فردی به تازگی وارد دوره ی افسردگی شده است و فرد دیگری در حال پشت سر گذاشتن این دوره است بنابراین می توانید از تجربیات یکدیگر بهره بگیرید. علاوه بر ارائه راهنمایی ها و ایده ها، شرکت در گروه درمانی می تواند به افزایش فعالیت های اجتماعی و ایجاد شبکه ی حمایتی اجتماعی قدرتمند نیز کمک کند.

برای گرفتن وقت مشاوره خانواده همین حالا با ما تماس بگیرید. 

پیدا کردن یک روانشناس برای درمان افسردگی

یکی از مهم ترین مواردی که در انتخاب درمانگر باید در نظر بگیرید ارتباط شما با این فرد است. درمانگر مناسب برای درمان و بهبود افسردگی شما درمانگری است که از شما مراقبت و حمایت می کند.

راه های زیادی برای یافتن درمانگر وجود دارد: یکی از راه ها برای پیدا کردن روانشناس خوب پرس و جو کردن از سایر افراد است. دوستان یا خوانواده شما ممکن است فردی را به شما معرفی کنند یا پزشک شما ممکن است بتواند شما را به یک درمانگر خوب ارجاع دهد.

سازمان‌های ملی سلامت روان نیز با ارائه فهرست‌ ارجاع به ارائه‌دهندگان معتبر دارای مجوز کمک می کنند.

اگر مشکل هزینه دارید، مراکز ارشد محلی، سازمان‌های مذهبی، و کلینیک‌های سلامت روان دولتی را بررسی کنید. چنین مراکزی اغلب هزینه های متغیر بر حسب شرایط ارائه می دهند.

دارو برای درمان افسردگی

دارو درمانی یکی از روش های درمان افسردگی است که تبلیغات زیادی روی آن انجام گرفته است اما بدان معنا نیست که دارودرمانی موثرترین روش است. افسردگی فقط مربوط به عدم تعادل شیمیایی در مغز نیست. دارو ممکن است به تسکین برخی از علائم افسردگی متوسط و شدید کمک کند، اما مشکل اساسی که باعث ایجاد افسردگی شده است را درمان نمی‌کند و معمولاً راه‌حل بلندمدتی نیست. 

داروهای ضد افسردگی  با عوارض جانبی همراه هستند و از لحاظ سلامتی نگرانی هایی ایجاد می کنند و ترک آن ها می تواند بسیار دشوار باشد. اگر به این فکر می کنید که آیا داروهای ضد افسردگی برای شما مناسب است یا خیر، دانستن تمام حقایق می تواند به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

حتی اگر تصمیم به مصرف دارو برای افسردگی دارید، درمان های دیگر را نادیده نگیرید. تغییرات سبک زندگی و درمان پزشکی نه تنها به بهبود سریع افسردگی کمک می کند، بلکه برای جلوگیری از عود بیماری به شما کمک می کند.

درمان افسردگی با TMS

اگر از افسردگی شدید رنج می برید که نسبت به درمان، دارو و خود درمانی مقاوم است TMSمی تواند یک راهکار باشد.

TMS یا تحریک مغناطیسی مغز یک روش درمانی غیر تهاجمی است که پالس های انرژی مغناطیسی را به صورت مکرر به مناطقی از مغز که مربوط به خلق و خو هستند هدایت می کند. این پالس های مغناطیسی بدون درد از جمجمه عبور می کنند و سلول های مغز را تحریک می کنند که می تواند ارتباط بین قسمت های مختلف مغز را بهبود بخشد و علائم افسردگی را کاهش دهد.

در حالی که TMS ممکن است بتواند افسردگی مقاوم به درمان را بهبود بخشد، این بدان معنا نیست که درمان افسردگی است یا علائم شما عود نمی کند. با این حال، می تواند بهبودهای کافی در انرژی و انگیزه شما ایجاد کند تا شما را قادر سازد تا گفتار درمانی را شروع کنید یا تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید – مانند بهبود رژیم غذایی، ورزش، و ایجاد شبکه حمایتی – که می تواند در طولانی مدت به بهبود افسردگی شما کمک کند. .

درمان های جایگزین و مکمل برای افسردگی

درمان‌های جایگزین و مکمل برای افسردگی ممکن است شامل مکمل‌های ویتامینی و گیاهی، طب سوزنی و تکنیک‌های آرام‌سازی مانند مدیتیشن ذهن آگاهی، یوگا یا تای چی باشد.

 • ویتامین ها و مکمل ها برای افسردگی

متخصصان هنوز در مورد اینکه داروهای گیاهی، ویتامین‌ها یا مکمل‌ها در درمان افسردگی تا چه حد موثر هستند، نظری نداده اند.  در حالی که بسیاری از مکمل ها به طور گسترده بدون نسخه در دسترس هستند، در بسیاری از موارد اثربخشی آنها از نظر علمی ثابت نشده است. اگر علائم افسردگی شما تا حدی به دلیل کمبود مواد مغذی باشد، ممکن است از مکمل های ویتامین بهره مند شوید، اما این باید با توصیه متخصص باشد.

اگر تصمیم دارید مکمل های طبیعی و گیاهی را امتحان کنید، به یاد داشته باشید که آنها می توانند عوارض جانبی و تداخل دارویی یا غذایی داشته باشند. به عنوان مثال، چای کوهی – گیاهی امیدوارکننده که برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط استفاده می‌شود – می‌تواند با داروهای تجویزی مانند رقیق‌کننده‌های خون، قرص‌های ضدبارداری و داروهای ضدافسردگی تجویزی تداخل داشته باشد. مطمئن شوید که پزشک یا درمانگر شما می داند که چه چیزی مصرف می کنید.

 

 • تکنیک های آرام سازی (ریلکسیشن)

تکنیک‌های آرام‌سازی علاوه بر کمک به کاهش علائم افسردگی،  استرس را کاهش داده و احساس شادی و تندرستی را تقویت می کند. یوگا، تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلات یا مدیتیشن را امتحان کنید.

 

 • طب سوزنی.

 طب سوزنی، تکنیک استفاده از سوزن های ظریف در نقاط خاصی از بدن برای اهداف درمانی، به طور فزاینده ای به عنوان درمانی برای افسردگی مورد بررسی قرار می گیرد و برخی از مطالعات تحقیقاتی نتایج امیدوارکننده ای را نشان می دهد. اگر تصمیم دارید طب سوزنی را امتحان کنید، مطمئن شوید که یک متخصص واجد شرایط را پیدا کرده اید.

برای گرفتن وقت مشاوره خانواده همین حالا با ما تماس بگیرید. 

اسکرول