چگونه از حس ناامنی پس از خیانت خلاص شویم

مانند تأثیری که زلزله بر روی ساختمان می‌گذارد، خیانت هم چیزی را می‌لرزاند که زمانی پایه محکمی محسوب می‌شد. خیانت به همسر باعث می‌شود چیزی که اکنون وجود دارد جایگزین چیزی شود که قبلاً وجود داشت: نسخه‌ای درهم‌شکسته و خدشه‌دار شده از خود سابق انسان.

در ساختمانی که در اثر زلزله ویران‌شده است، شما از پایداری کف یا سقف مطمئن نیستید که ایمن یا قابل زندگی کردن باشد.

ناامنی به‌عنوان «عدم اعتمادبه‌نفس» تعریف می‌شود. ازاین‌رو، جای تعجب ندارد که کسی پس از خیانت در ازدواج خود با ناامنی مواجه شود.

در ازدواج پس از خیانت، عدم اطمینان و اعتماد به شریک زندگی‌تان باعث می‌شود در رابطه خود احساس ناامنی کنید.

علاوه بر این، سخت است که بدانید چگونه پس از فریب خوردن احساس ناامنی نکنید و از این حس دست‌بردارید، چون کسی نمی‌تواند بگوید که این کار دیگر تکرار نخواهد شد و اگر در وهله اول تن به این کار نمی‌داد، رابطه چقدر قوی بود.

سؤالات زیادی در مورد چگونگی کنار آمدن با همسر خیانت‌کار و چگونگی بهبودی رابطه پس از خیانت پرسیده می‌شود، اما تعداد پاسخ‌های معنادار اغلب نادر هستند.

این موضوع اهمیت دارد که فردی که مورد خیانت قرار می‌گیرد، در مورد چگونگی غلبه بر ناامنی‌ها پس از فریب خوردن مطلع شود.

اگر شما بعد از خیانت دچار ناامنی شده‌اید یا کسی را که می‌شناسید بعد از خیانت دچار ناامنی شده و به این فکر می‌کنید که چگونه پس از خیانت از حس ناامنی جلوگیری کنید یا چطور پس از خیانت از حس ناامنی خلاص شوید، دانستن راه‌هایی برای غلبه بر ناامنی بعد از خیانت قطعاً به شما کمک خواهد کرد.

این مقاله 5 روش را برای رها شدن از خیانت و ناامنی در ازدواج به اشتراک می‌گذارد.

الف:خودتان را اصلاح کنید

1. همه‌چیز از شما شروع می‌شود

حقیقت تلخ در مورد زندگی این است که شادی واقعی از هیچ منبع دیگری جز خود شما به وجود نمی‌آید.

دلیل این امر این است که فقط شما اعمال، افکار و باورهای خود را کنترل می‌کنید. ازآنجایی‌که این تنها چیزی است که واقعاً می‌توانید در زندگی کنترل کنید، خوشحالی شما باید از درون باشد.

اگر منتظر هستید که شخص دیگری شمارا تائید کند و شمارا خوشحال کند، ناامید خواهید شد. ما موجوداتی خودخواه هستیم و هرچقدر هم که کسی به ما محبت کند، هرازگاهی محبتش را از ما دریغ می‌کند.

اما این چگونه به شما کمک می‌کند تا از ناامنی پس از خیانت خلاص شوید؟

خیانت یک عمل خودخواهانه است؛ هیچ بحثی هم در خودخواهانه بودن آن نیست. به خودخواهانه بودن این کار اعتراف کنید و از آن برای درک اینکه زمان آن رسیده است که روی خودتان و خوشبختی شخصی خودتان کارکنید، استفاده کنید.

در آینده، اگر کسی که دوستش دارید پا پیش بگذارد، به شما قول می‌دهم که آسیب می‌بیند؛ اما اگر روی خودتان کار کرده باشید تا بدانید از زندگی چه می‌خواهید، کمتر آسیب می‌بینید و خیلی زودتر به آرامش می‌رسید.

2. روی مراقبت از خودتان کارکنید

تمرین‌هایی مانند مراقبه و ثبت روزانه وقایع راه‌های سالمی برای ایجاد آرامش در زندگی شما هستند و برای غلبه بر ناامنی پس از خیانت ضروری هستند.

مراقبه به این دلیل مفید است که از شما می‌خواهد که آرام بنشینید، افکاری را که به ذهنتان می‌رسند تصدیق کنید و سپس اجازه دهید به‌گونه‌ای از ذهنتان بگذرند که انگار کشتی‌هایی هستند که در شب حرکت می‌کنند.

این بدان معناست که شما وقت خود را صرف یک فکر خاص (خیانت همسرتان) نخواهید کرد و صرفاً ذهن خود را به‌کارانداخته‌اید.

هنگامی‌که به‌اندازه کافی مراقبه کردید، به آرامشی که مراقبه برای شما فراهم می‌کند خواهید رسید و سپس می‌توانید در طول روز نیز مراقب رفتارتان باشید.

ثبت وقایع به شما این امکان را می‌دهد که افکاری را که به‌تازگی به ذهنتان رسیده، بپذیرید و آن‌ها را گسترش دهید. در ثبت وقایع روزانه نیازی به نشانه‌گذاری، دستور زبان یا املای صحیح نیست. ثبت وقایع روزانه صرفاً این امکان را می‌دهد که افکاری را که در ذهن شما می‌گذرند روی یک‌تکه کاغذ بیاورید و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا گسترش یابند.

متوجه می‌شوید که تنش و استرسی که در دلتان نگه‌داشته‌اید، در این جلسات ثبت وقایع روزانه بیرون ریخته می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهد که با بار کمتری روی شانه‌هایتان و آگاهی بیشتر از احساسات واقعی‌تان، روز خود را سپری کنید.

3. کاری را که دوست دارید انجام دهید

ما در ازدواج، اغلب متوجه می‌شویم که سرگرمی‌ها و علایق خود را با شریک زندگی خود شکل می‌دهیم.

قبل از اینکه باهم آشنا شوید، هرکدام از شما علایق فردی خاص خودتان را داشتید. بااین‌حال، باگذشت زمان، زوج‌های متأهل تمایل دارند دورهم جمع شوند و فعالیت‌ها و سرگرمی‌های مشترک بیشتری داشته باشند.

این امر در بیشتر موارد عالی است زیرا اجازه می‌دهد ازدواج از طریق تجربیات مشترک شکوفا شود.

بااین‌حال، هنگامی‌که خیانتی اتفاق می‌افتد و شما بعد از خیانت احساس ناامنی می‌کنید، یا زمانی که زن و شوهر با یکدیگر اختلاف دارند، این علایق مشترک تبدیل به نقاط تحقیر می‌شود.

شما دیگر نمی‌توانید به آن موسیقی گوش دهید زیرا این موسیقی، موسیقی موردعلاقه شوهرتان بود. شما نمی‌توانید به آن رستوران بروید زیرا همسرتان آن رستوران را دوست دارد. بقیه‌اش را خودتان تصور کنید.

کشف علایق خودتان راهی عالی برای مقابله با حس ناامنی پس از خیانت است.

این کار شما را از یک حلقه ذهنی ناتوانی برای در نظر گرفتن همسرتان در هر کاری که انجام می‌دهید دورنگه می‌دارد، زیرا چیزی خارج از هنجارهای رابطه را انتخاب می‌کنید.

در کلاس آشپزی شرکت کنید. به یک باشگاه ورزشی جدید بپیوندید. به تحصیل ادامه دهید. چیزی را پیدا کنید که برای شما معنادار باشد تا بتوانید ارزش خود را از ازدواج خود جدا کنید و بعد از خیانت از ناامنی رها شوید.

ب:اصلاح رابطه

1. حقیقت را بفهمید

برای ارتباط با مقایسه‌ای که این مقاله را با آن آغاز کردیم، خانه‌ای را در نظر بگیرید که اخیراً توسط زلزله ویران‌شده است.

شما نمی‌توانید تکه‌تکه‌های این خانه را کنار هم قرار بدهید و با استفاده از تکه‌ها دوباره این خانه را بسازید. باید علت آسیب را پیدا کنید و احتمالاً یک ساختمان جدید روی آوارها بسازید.

همین امر را می‌توان در مورد غلبه بر ناامنی پس از خیانت در ازدواجتان نیز گفت.

اگر می‌خواهید ازدواج خود را اصلاح کنید و آن را ادامه دهید، تنها چیزی که ضروری است حقیقت و گفتن حقیقت است.

باید بفهمید که چه چیزی باعث به وجود آمدن این مشکل شده است. باید بپرسید دلیل آن چیست. باید بدانید که خیانت تمام‌شده است. قبل از اینکه بتوانید تمام دردها و ناامنی‌های پس از خیانت را اصلاح کنید، باید کاملاً شفاف در مورد آن صحبت کنید.

نگفتن حقایق فقط باعث ایجاد ناامنی بیشتر می‌شود. ممکن است بیش‌ازپیش به شما صدمه بزند، اما باید بفهمید واقعاً چه اتفاقی افتاده است تا بتوانید با تصویر روشنی از گذشته به آینده نگاه کنید.

2. به مشاور ازدواج مراجعه کنید

گفتن حقیقت مهم است، اما سعی کنید این کار را در یک فضای امن مانند مطب زوج درمانی انجام دهید. درمانگران به هدایت گفتگو بین شما کمک می‌کنند تا از موضوع اصلی منحرف نشود.

برای کمک به بهبود روابط خود به سالم‌ترین شکل ممکن، به تخصص آن‌ها اعتماد کنید.

اسکرول