15 نشانه خیانت زنان و مردان چیست؟

آیا هر چه که باشد، باز هم به شریک زندگی خود وفادار خواهید ماند؟ برای بسیاری از ما حتی فکر کردن درمورد خیانت به همسرمان یا اینکه از سوی همسرمان مورد خیانت قرار بگیریم، هم دشوار است.

ممکن است تعجب کنید که مردم چگونه به خیانت به شریک زندگی خود حتی فکر می‌کنند. با این وجود، خیانت همسر یکی از علل اصلی طلاق است!

پس چه چیزی افراد را به انجام کاری که انجام می‌دهند، سوق می‌دهد؟

قبل از شروع بحث درباره علل مختلف خیانت، ابتدا بیایید بفهمیم خیانت دقیقا چیست.

خیانت چیست؟

خیانت را به بهترین شکل می‌توان به این صورت توضیح داد: هرگونه عملی که توافق ضمنی یا صریح بین دو نفر را نقض می‌کند و درنتیجه به رابطه آسیب می‌رساند.

چیزی که ممکن است به عنوان دوستی یا ارتباط دلسوزانه شروع شود، با گذشت زمان افزایش می‌یابد و به رابطة صمیمی تبدیل می‌شود.

اغلب اوقات، دوستی‌های افلاطونی به روابط عاطفی تبدیل می‌شوند و خط بین این دو نوع رابطه بسیار باریک است. دوستیِ افلاطونی به رابطه‌ای عاشقانه تبدیل می‌شود، به این صورت که دو طرف از نظر عاطفی صمیمی می‌شوند و این صمیمیت شامل میزانی از رازداری هم می‌باشد.

ممکن است بیشترِ شما خیانت را به حوزه فیزیکی تقسیم کنید، یعنی حوزه‌ای که فقط شامل تماس جنسی با فردی غیر از شخصی است که به او متعهد هستید یا با او ازدواج کرده‌اید.

واقعیت این است که این رابطه می‌تواند فیزیکی، عاطفی یا هر دوی این‌ها باشد.

قرار دادن این نوع رابطه در جعبه‌ای با برچسب یا نامِ «رابطه جنسی» باعث می‌شود که فرد به راحتی بگوید: «من به شما خیانت نکردم. ما فقط دوستانی صمیمی هستیم. من هرگز او را لمس نکرده‌ام!»

و این می‌تواند خطرناک و بی‌مسئولیت‌پذیری باشد. خیانت می‌تواند یک عمل صرفا جنسی یا حتی صرفا احساسی باشد. در هر صورت، کسی که در رابطه‌ای عاشقانه شرکت می‌کند، دارد چیزی را به دیگری می‌بخشد که قول داده بود آن را فقط برای شریک زندگی‌اش یا همسرش صرف کند.

خیانت در روابط چقدر رایج است؟

قبل از بحث درمورد علل آشکار خیانت در روابط، بیائید ببینیم خیانت در روابط متعهدانه چقدر رایج است.

بدون شک خیانت جنسی، تهدید بزرگی برای ثبات یک رابطة متعهدانه است و درواقع یکی از تهدیدهایی است که به سختی می‌توان بر آن غلبه کرد.

مقاله‌ای تحقیقاتی نشان می‌دهد که حدود یک سوم مردان و یک چهارم زنان حداقل یک بار در طول زندگی‌شان درگیر روابط جنسی خارج از خانواده‌شان شده‌اند.

همان‌طور که می‌دانیم، مفهوم خیانت فقط به حوزه‌های صمیمیت فیزیکی محدود نمی‌شود؛ بلکه این افراد درگیر روابط عاطفی می‌شوند. بنابراین ما می‌توانیم این اعداد را فقط تصور کنیم، همین!

علاوه بر این، طبق تحقیقات، ۷۰٪ از همة آمریکایی‌ها در طول زندگی زناشویی‌شان درگیر نوعی رابطة جنسی می‌شوند.

با مراجعه به این آمار می‌توان نتیجه گرفت که خیانت بسیار رایج‌تر از چیزی است که فکر می‌کنیم.

پیامدهای خیانت در روابط بسیار شدید است. بنابراین بهتر است از علل مختلف خیانت آگاهی داشته باشیم تا بتوانیم از این دلیل اصلی طلاق به خوبی جلوگیری کنیم.

پانزده نشانه خیانت در روابط

«ازدواج و خیانت» ترکیبِ بسیار ناراحت‌کننده‌ای است. اما علت خیانت در ازدواج چیست؟

به گفتة متخصصان، یکی از شایع‌ترین دلایل خیانت، احساس انفصال عاطفی از شریک زندگی است.

بر اساس تحقیقات انجمن ازدواح و خانواده‌درمانی آمریکا، ۳۵٪ از زنان و ۴۵٪ از مردان روابطی عاطفی خارج از رابطة اولیة خود داشته‌اند.

فردی که مرتکب خیانت جنسی شده است، از احساس قدردانی نشدن، مورد بی‌مهری قرار گرفتن، نادیده گرفته شدن و به طور کلی غمگینی یا احساس ناامنی که موجب شده به شریک زندگی خود خیانت کند، شکایت دارد.

با این حال، مواردی نیز وجود داشته که صرفا هیجان انجام کاری مخفیانه و چشیدن مزة میوة ممنوعه موجب خیانت شده است.

دلایل متعددی برای خیانت وجود دارد که هر کدام با دیگری فرق دارد.

در حالی که برخی معتقدند خیانت نتیجة ازدواجی بدون عشق است، برخی دیگر باور دارند که خیانت نتیجة تصمیم عجولانه‌ای است که نمی‌تواند ناتمام باشد. برخی دیگر معتقدند که خیانت چیزی نیست جز شکست در حل مشکلات موجود در رابطه.

با این اوصاف، بیائید به برخی علل رایج خیانت نگاهی بیندازیم.

۱- استفادة بیش از حد از اینترنت

اینترنت به یکی از تسهیل‌کننده‌های مهم خیانت تبدیل شده است.

ارتباط برقرار کردن با مردم و ساعت‌ها صحبت کردن با آنها، چه در خانه، چه در محل کار و حتی در برخی مکان‌های عمومی،  بسیار آسان است.

وب‌سایت‌های زیادی وجود دارد که افراد می‌توانند از آن طریق با هم ملاقات کنند و این ملاقات‌ها منجر به شروع رابطه‌ای جدید شود.

۲- ناتوانی در برخورد با مشکلات

فرار از مشکلات و ناتوانی در کنار آمدن با آنها یکی از علل اصلی خیانت است. مواقعی وجود دارد که زن و شوهر به جای مقابله با مشکلات و حل آنها، بهانه‌جویی می‌کنند و سعی می‌کنند راه دیگری پیدا کنند، که این خود در را به روی خیانت باز می‌کند.

موارد زیادی وجود داشته که همسری گزارش داده که فهمیده می‌تواند با یکی از همکارانش مشکلاتش را در میان بگذارد و با او احساس راحتی کند، و خب این شروع رابطه بوده!

جای تعجب نیست که بیشتر موارد خیانت، در محل کار رخ می‌دهد؛ یعنی در جایی که همکارانِ دلسوز شانه‌ای برای تکیه کردن به همکارانِ خود پیشنهاد می‌دهند.

۳- اعتیاد به فیلم های مستهجن

محتوای فیلم های مستهجن به راحتی در اینترنت در دسترس است و امروزه یکی از علل اصلی خیانت و از بین رفتن روابط است.

اینترنت، فیلم های مستهجن را به طور گسترده در دسترس قرار می‌دهد. کافی است آنلاین شوید و در گوگل چیزی را سرچ کنید. به همین راحتی!

تماشای فیلم‌های فیلم های مستهجن گه گاهی می‌تواند بی‌گناهانه به نظر برسد، اما اثرات طولانی‌مدت آن نسبتا آسیب‌زا است. بنابراین اعتیاد به فیلم های مستهجن یکی از دلایل اصلی خیانت در روابط است.

اگر احساس می‌کنید معتاد می‌شوید، مطمئن شوید که اعتیادِ خود را زیر نظر دارید و مراقب هستید و خود را از این عادت دور نگه دارید.

۴- اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر نیز یکی از علل رایج خیانت در روابط است. اغلب اوقات، اعتیاد باعث می‌شود فرد عادت‌های مخربی مانند دروغ گفتن، دزدی و حتی خیانت را در خود به وجود آورد.

مصرف بیش از حد الکل یا مواد مخدر باعث می‌شود افراد، مهارهای خود را از دست بدهند و غیرمنطقی رفتار کنند. که پس از این اتفاق، افراد می‌توانند به راحتی تسلیم احساسات موقت شیفتگی شوند و از شریک زندگی خود دور شوند.

۵- بی‌حوصلگی

شاید باور نکنید، اما بی‌حوصلگی هم یکی از علل اصلی خیانت است. مردم وارد روزمرگی‌هایی می‌شوند که هیجان را از زندگی آنها، می‌گیرد ازجمله زندگی‌شان در اتاق خواب.

زمانی که یکی از طرفین از رابطه راضی نیست و به دنبال چیز جدید و هیجان‌انگیز می‌گردد، اغلب به خیانت منجر می‌شود.

بسیاری از افراد برای فرار از یکنواختی و بی‌حوصلگی به دنبال هیجان می‌گردند و چیزهای مختلفی را تجربه می‌کنند، از قبیل پذیرفتن سرگرمی‌های جدید یا معاشرت با افراد مختلف. این‌ها در نهایت به شریک زندگی خود خیانت می‌کنند، حتی بدون اینکه بخواهند.

۶- نداشتن روابط سالم

فقدان روابط عادی یا سالم نیز یکی از علل مهم خیانت است.

زوج‌هایی هستند که به دلایلی ازدواج کرده‌اند یا با انگیزه‌های مختلفی مانند بچه‌دار شدن یا مسائل مالی در کنار هم می‌مانند اما عشقی بین آنها وجود ندارد و نمی‌توانند بیش از حد نیازشان، با هم بودن را تحمل کنند.

موقعیت‌هایی هم وجود دارد که افراد، همسر خود را نادیده می‌گیرند؛ مانند زوجِ معمولی زندگی نمی‌کنند، با هم بیرون نمی‌روند، رابطة پرشور ندارند و درنهایت یکی از آنها یا هر دوی آنها خارج از رابطة خود به دنبال کسی می‌گردند که می‌خواهند با او باشند.

۷- احساس ناخواسته بودن

برخی افراد سعی می‌کنند عشق را از رابطة اولیة خود، یعنی از عشق اول خود، به دست بیاورند، زیرا احساس می‌کنند شریک زندگی‌شان دیگر او را نمی‌خواهد.

این وضعیت اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از شرکا زندگی بسیار موفق و پرمشغله‌ای دارد و برای همسرش وقت ندارد.

وقتی همسر احساس کند که نظر و احساساتش مهم نیست، با تاثیر نامطلوب و قویِ خیانت مقابله می‌کند و به خیانت رو می‌برد.

این‌ها فکر می‌کنند این کار می‌تواند عزت نفس و شأن او را بازگرداند. این‌ها می‌خواهند نشان دهند که هنوز آنجا هستند و هنوز هم از نظر دیگران ارزشمند هستند.

اگر چنین عدم تعادلی را در رابطة خود مشاهده کردید، سعی کنید به راه‌هایی برای رشد مساویِ یکدیگر فکر کنید. در غیر این صورت، ممکن است آشفتگی‌ای به وجود آید که بعدا هر دو نفرتان پشیمان شوید.

۸- زندگی جدا از هم برای مدت طولانی

اگرچه در عشق واقعی، فاصله مهم نیست اما جدا زندگی کردن به مدت طولانی نیز یکی از رایج‌ترین علل خیانت است.

اغلب اوقات، زوج‌ها به دلیل ماهیت شغلی و تعهدات کاری خود مجبور هستند جدا از یکدیگر زندگی کنند.

وقتی یکی از زوجین برای مدت طولانی حضور ندارد، زوجِ دیگر تنها می‌شود و برای اینکه خودش را سرگرم و مشغول نگه دارد، به فعالیت‌های جدیدی رو می‌آورد که می‌تواند شامل تعالم با افراد دیگر باشد.

همچنین، وقتی زوج‌ها زمان زیادی را بدونِ هم و دور از هم سپری می‌کنند، کم‌کم با هم غریبه می‌شوند و دیگر مثل قبل، احساس ارتباط یا وابستگی نمی‌کنند. آنها برای جبران این خلأ، یا عاشق فرد دیگری می‌شوند یا به سادگی به خیانت متوسل می‌شوند.

۹- انتقام شیرین

وقتی یکی از شرکا در رابطه، به خیانت متوسل می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

دقیقا دو سناریو وجود دارد: یا رابطه فورا از هم می‌پاشد، یا گناهکار بخشیده می‌شود و زوج به رابطه‌شان ادامه می‌دهند. اما باید مراقب باشید، چون اینکه این راه‌حل، درست باشد خیلی خوب به نظر می رسد!

اغلب اوقات، افراد ادعا می‌کنند که بخشیده‌اند، اما خیانت در رابطه را هرگز فراموش نمی‌کنند.

ممکن است فردی که در ابتدا آسیب دیده بود، فقط برای باز پس گرفتن احساس ارزشمند بودنِ خود به سراغ رابطة نامشروع برود. به هرحال، انتقام عاشقانه هم وجود دارد!

بنابراین بعد از سرپیچی و تخلف، ممکن است زوجین حتی آن را بیان هم بکنند. موضوع متفاوتی که وجود دارد این است که آیا این رابطه باز هم دوام خواهد داشت یا خیر!

۱۰- وقتی شریک زندگی بیشتر مثل یک بچه رفتار می‌کند

فرض کنید یکی از شرکا باید مراقب همه چیز در خانه باشد، همة تصمیمات مهم را او بگیرد، یا بودجة خانواده را خودش تامین کند. در این صورت، ممکن است این فرد احساس کند که والدین است و نه شریک زندگی.

این یکی از علل اصلی خیانت زوجین است.

از آنجایی که زوجین نمی‌توانند تعادل موردنظر را در رابطة خود پیدا کنند، ناخودآگاه شروع می‌کنند به جستجوی آن در جای دیگری غیر از این رابطه. و به محض اینکه کسی را پیدا کنند که به نظر برسد برابر با آنها باشد، در رابطه‌ای مستعدِ خیانت قرار خواهند گرفت.

۱۱- مسائل مربوط به تصویر بدن/ پیری

مردم بعد از ازدواج یا بعد از متعهد شدن به رابطه، از تعقیب شریک زندگیِ خود دست می‌کشند.

دورة «تعقیب» یا «ماه‌ عسل» بسیار کوتاه است و با گذشت زمان به راحتی می‌توان یکدیگر را بدیهی دانست.

این رویکردِ بی‌پروا اغلب باعث می‌شود از ظاهر و آراستگی خود غافل شوید. ما به هیچ وجه تایید نمی‌کنیم که ظاهر فیزیکی، پارامتری برای دوست داشته شدن است.

اما متاسفانه مواقعی پیش می‌آید که افراد، نسخة قدیمی‌تر و جذاب شریک زندگیِ خود را از دست می‌دهند ودرعوض به دنبال جایگزین‌های آسان می‌گردند.

۱۲- فقدان احترام و قدردانی

گاهی اوقات شریک زندگی احساس می‌کند در رابطه، به اندازة کافی مورد احترام و قدردانی قرار نمی‌گیرد و این درنهایت منجر به اختلافات زناشویی می‌شود.

به دنبال این اتفاق، شرکایی که ناراضی هستند سعی می‌کنند با جستجوی آرامش در فردی دیگر، این خلأ را پر کنند. و این افراد ممکن است در کوتاه‌ترین زمانِ ممکن از مرزهای دوستیِ سالم عبور کنند و به خیانت متوسل شوند.

بنابراین اگر می‌خواهید رابطه‌تان طولانی‌تر شود، هرگز این دو عنصر احترام و قدردانی را از دست ندهید.

۱۳- خواسته‌های جنسی برآورده‌نشده

خواسته‌های جنسیِ برآورده‌نشده نیز یکی از دلایل آشکار خیانت است.

طبق مطالعه‌ای که در The Normal Bar منتشر شده است، ۵۲٪ از افرادی که از زندگی جنسیِ خود ناراضی بودند، در مقایسه با تنها ۱۷٪ از افرادی که در روابط اولیة خود از نظر جنسی راضی بودند، به احتمال بیشتری در برابر جاذبه‌های بیرونی تسلیم می‌شدند.

این نشان می‌دهد که افرادی که زندگی جنسی رضایت‌بخشی ندارند، در مقایسه با افرادی که سطح صمیمیت لذت‌بخشی دارند، سه برابر بیشتر به شریک زندگی خود خیانت می‌کنند.

همچنین، افرادی وجود دارند که ادعا می‌کنند «میل جنسی من آن‌قدر زیاد است که یک نفر به تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند.» البته این به هیچ وجه دلیل موجهی برای خیانت به شریک زندگی نیست.

اما در همان مطالعه‌ای که در بالا گفته شد، ۴۶٪ از مردان و ۱۹٪ از زنان این دلیل را به عنوان دلیل رابطة خود ذکر کردند.

بنابراین اگر متوجه شدید درگیر مسائلی در زندگی جنسیِ خود هستید، بهتر است به جای انتخاب خیانت به درمان جنسی فکر کنید.

۱۴- وقتی یکی از زوجین می‌خواهد رابطه‌ای را خراب کند

زمانی که در رابطه، یکی از زوجین نه تنها از رابطه خوشحال نیست بلکه می‌خواهد قبل از جدایی آن را خراب کند هم خیانت در رابطه اتفاق می‌افتد.

این موقعیت که یکی از زوجین بخواهد قبل از رفتن به دیگری دردی را وارد کند، می‌تواند انتقامِ محض باشد.

در عین حال، این امکان هم وجود دارد که فردی که در رابطه به خیانت متوسل شده، بخواهد رابطه را پایان دهد اما بخواهد طرف مقابل این پایان دادن را آغاز کند. در چنین مواردی، شریک خیانتکار می‌خواهد گرفتار شود و از طرف مقابل انتظار دارد که از او جدا شود.

۱۵- بیزار بودن از عاشق شریک زندگیِ خود بودن

ممکن است این را بی‌عشق شدن از شریک زندگی خود یا عاشقِ کسی دیگر شدن بنامید.

اگرچه این دلیل را برای خیانت، ناچیز و غیرمهم بدانید اما درواقع یکی از دلایلی است که افراد خیانت می‌کنند.

اغلب اوقات ممکن است نتوانید دلیل واقعی بی‌عشق شدن و بیزار بودن از عاشق شریک زندگیِ خود بودن را پیدا کنید. با این حال، مواردی وجود داشته که افراد از هم جدا می‌شوند و نسبت به هم بی‌عشق می‌شوند.

آیا خیانت می‌تواند منجر به طلاق شود؟

خیانت قطعا یکی از دلایل عمده‌ای است که منجر به نابودی ازدواج می‌شود.

علاوه بر اینکه زوجین بیش از یک سال را جدا از هم زندگی کرده باشند و شریک زندگی خود را مورد ظلم (اعم از روحی یا جسمي) قرار داده باشند، خیانت هم یکی از موارد قانونیِ طلاق می‌باشد.

البته افرادی هم وجود دارند که شاید به خاطر فرزندان یا وابستگی به شریک زندگی خود، همسر خود را می‌بخشند و به زندگی زناشویی خود ادامه می‌دهند.

اما همة افراد نمی‌توانند بر آسیب ناشی از خیانت همسرشان غلبه کنند.

افراد زیادی وجود دارند که تمایل ندارند به شریک زندگیِ خود فرصتی دوباره بدهند. این وضعیت ناچارا منجر به جداییِ قانونی می‌شود.

اسکرول