25 تمرین زوج درمانی برای بهبود روابط زناشویی

ازدواج همیشه آسان نیست و داشتن راهنمای حرفه‌ای و مشاور خانواده می‌توانند در این مسیر کمک‌کننده باشند. اما، اکثر زوجین علاقه‌ای ندارند که مشکلات مربوط به ازدواج‌شان را به یک غریبه در فرایند درمان منتقل کنند. خوشبختانه، تمرینات زوج‌ درمانی زیادی وجود دارند که می‌توانید در منزل انجام دهید تا روابط خود را تقویت کنید و اعتمادسازی کرده و با یکدیگر در ارتباط باشید.

تکنیک‌های زوج‌ درمانی می‌توانند به شما کمک کنند تا در سطح عمیق‌تری ارتباط داشته باشید، مباحثۀ عادلانه را به شما آموزش می‌دهد و با هم برای آینده‌تان اهدافی ایجاد کنید.

مشارکت در این تمرینات زوج‌ درمانی، قبل و بعد از ازدواج، مزایای زیادی زیاد دارد. روابط و عشق‌تان نسبت به یکدیگر را با اضافه‌کردن این 25 تمرین اعتماد‌سازی و برقراری ارتباط در برنامۀ هفتگی‌تان تقویت کنید. این تمرینات می‌توانند به جای مشاوره قبل از ازدواج، یا در کنار آن، به خوبی موثر واقع شوند.

1. تمرین سقوط اعتماد را انجام دهید

سقوطِ اعتماد یکی از تمرینات اعتماد‌سازی است که ممکن است جزئی به نظر برسد اما نتایج بزرگی ایجاد می‌کند. ما این تمرین را به عنوان یک فعالیت سرگرم‌کننده با دوستان انجام دادیم اما می‌تواند بخشی از زوج‌ درمانی در منزل باشد.

برای انجام تمرین سقوط اعتماد، یکی از شرکا پشت‌سر همسر خود که چشمانش بسته است می‌ایستد. همسرِ چشم‌بسته عمداً به سمت عقب سقوط می‌کند و شریکش باید او را بگیرد. به نظر می‌رسد بازی آسانی باشد، اما مستلزم اعتماد و ایمان کورکورانه به همسر چشم‌بسته است که شریکش او را خواهد گرفت. این امر باعث می‌شود شریک چشم‌بسته به دلیل ترس از اینکه شریک خود را از دست بدهد، برگردد. این تمرین کارِ تیمی و اعتماد را ایجاد می‌کند و احساس امنیت و آسایش خاطر در رابطه را تقویت می‌کند.

نکته: وقتی این قبیل تمرینات را انجام می‌دهید، همیشه با انتخاب مکانی که از نظر فیزیکی برای انجام این تمرین امنیت دارد ایمنی را تمرین کنید.

2. هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید

یکی از تمرینات زوج‌ درمانی که به زودی به «قانونی برای زندگی‌کردن» تبدیل خواهد شد این است که هرگز با عصبانیت به رختخواب نروید. محققان دانشگاه نرمال پکن، وانجون لین و یونژه لیو، مطالعه‌ای دربارۀ خواب 73 دانشجوی مرد انجام دادند تا بررسی کنند احساسات و خاطرات منفی چقدر بر الگوهای خواب آنها تاثیرگذار هستند.

نتایج نشان دادند که دانشجویان توانایی کمتری برای خواب راحت داشتند و پس از نمایش تصاویر منفی درست قبل از خواب، احساس پریشانی آنها شدیدتر شد.

اگر قرار بود ساعتها قبل از به خواب‌رفتن تصاویر منفی به آنها نشان داده شود، مغز می‌توانست واکنش پریشانی را کنترل کند. با این حال، به رختخواب‌رفتن بلافاصله پس از مشاجره یا تجربۀ آسیب روحی باعث می‌شود که مغز از آن احساس محافظت کند، و آن را در ذهن تازه و شفاف نگه دارد. این یافته‌ها نشان می‌دهند که ضرب‌المثل قدیمیِ «با عصبانیت به رختخواب نروید» قطعاً مزایایی دارد. احساسات منفی مستقیماً بر توانایی خوابیدن تاثیرگذار هستند. اگر شما و همسرتان در تنش هستید، قبل از اینکه به رختخواب بروید باید رفتارتان خوب باشد. این تمرین و سایر فعالیت‌هایی که تعارضات را کاهش می‌دهند به عنوان تمرینات ارتباطی زوجین در نظر بگیرید که صرفاً شرایط شما را نسبت به قبل بهتر می‌کنند.

حتی اگر حل همۀ مسائل قبل از خواب دشوار است، توافق کنید که همۀ اختلافات را کنار بگذارید و هر دو قبل از رفتن به رختخواب تمرینات کوچک قدردانی را انجام دهید.

این باعث می‌شود که روی جنبه‌های مثبت یکدیگر تمرکز کنید و قبل از رفتن به رختخواب تصویر مثبتی در ذهن برجای بگذارید که منجر به خواب شبانۀ بهتر می‌شود.

صبح‌دم، با ذهنی آرام، همۀ نگرانی‌ها را مرور کنید. احساسات شما ممکن است تغییرکرده باشند و اگر نمی‌توانید قبل از رفتن به رختخواب مسائل را حل کنید، حل آنها در صبح راحت‌تر است.

3. یک لیست قدر‌دانی بنویسید

برخی از بهترین تمرینات زوج‌ درمانی مربوط به تغییر ساختار طرز فکرتان و احساسات شما دربارۀ شریک‌تان است. بهترین روش برای انجام این کار با لیست قدر‌دانی است.

زوجین پنج مورد از چیزهایی که شریک‌شان انجام می‌دهند و مورد تقدیر آنها است را می‌نویسند و در ادامه پنج چیز دیگر را می‌نویسند که شریک زندگی‌شان می‌توانند انجام دهند تا آنها در رابطه‌شان احساس دوست‌داشتن، امنیت یا قدردانی بیشتری داشته باشند. قبل از اینکه زوجین به دنبال روشی برای بهبود عشق و رابطه‌شان به روشی سازنده، به جای روش اتهام‌آمیز، باشند می‌توانند در ابتدا ویژگیهای خوب همسرشان را بنویسند و دربارۀ آن فکر کنند که به این ترتیب آنها می‌توانند بر برقراری ارتباطِ خوب تمرکز کنند.  

همچنین می‌توانید کاربرگ‌های زوج‌ درمانی یا کاربرگ‌های مشاوره ازدواج را با تحلیلهای مفصّل‌تر داشته باشید که می‌توان برای خود‌ارزیابی استفاده کرد.

4. از تکنولوژی جدا شوید

یکی از بهترین تمرینات زوج‌ درمانی این است که از تکنولوژی جدا شوید و یک جلسه گفتگو داشته باشید. تلفنهای هوشمند و دستگاهها روش بسیار خوبی برای برقراری ارتباط با جهان هستند، اما آنها تاثیر بسیار بدی بر روابط‌تان دارند. مهم‌تر از همه، وقتی هر ده دقیقه یکبار تلفن‌تان را چک می‌کنید، چطور می‌توانید به همسر خود کاملاً توجه کنید؟

برای این تمرین، عوامل منحرف‌کننده‌ای مانند تلویزیون، بازیهای ویدئویی، و تلفنهای هوشمند را به مدت ده دقیقه در روز حذف کنید. از این ده دقیقه برای صحبت‌کردن با یکدیگر استفاده کنید. با یکدیگر بحث کنید و دربارۀ چیزهایی که به آنها علاقمند هستید و برای آن ارزش قائل هستید با یکدیگر صحبت کنید. حرف یکدیگر را قطع نکنید. این تمرین ایجاد‌کنندۀ حس خوب باعث ایجاد افکار مثبت می‌شود و عزت‌نفس را ارتقا می‌دهد. در واقع دوری از تکنولوژی و تمرکز بر شریک زندگی‌تان از جمله فعالیتهای برقراری رابطه برای زوجین است که مورد حمایت بسیاری از مشاوران ازدواج است.

همچنین می‌توانید تمرین مراقبۀ مشترک داشته باشید!

5. تمرینات تیم‌سازی

چون شما در حال کار‌کردن برای بهتر‌کردن ارتباط‌تان هستید، اکنون زمان تمرین تیم‌سازی است. این مرحلۀ سرگرم‌کننده به این صورت است که شما دو نفر چیز جدیدی را امتحان می‌کنید که باید به یکدیگر اعتماد کنید. می‌توانید این تمرینات زوج‌ درمانی را تا جایی که می‌توانید سرگرم‌کننده یا چالش‌برانگیز کنید. برخی تمرینات تیم‌سازی شامل یادگیری یک ساز با یکدیگر، پیاده‌روی، یادگیری یک زبان جدید، ساخت ویدئوهای آنلاین با یکدیگر، و زیپ‌لاین، قایقرانی با کایاک یا رفتن به باشگاه باشد.

هر دو می‌توانید لیستی از فعالیتهایی تهیه کنید که هر دو نفر از امتحان‌کردن آنها لذت می‌برید.

6. ساعت صداقت یا «جلسۀ زناشویی»

اگر می‌خواهید بهترین تمرینات خانواده درمانی برای برقراری ارتباط را پیدا کنید پس به سراغ جلسۀ زناشویی بروید. این یک «تمرین زوج‌ درمانی» است که باید هفته‌ای یکبار و به صورت رو-در-رو انجام شود.

وقتی که زوجین با صراحت، اما با مهربانی دربارۀ وضعیت ازدواج‌شان صحبت می‌کنند ساعتی برای صداقت خواهند داشت.

سپس همسران اجازه دارند دربارۀ پیشرفت‌هایی صحبت کنند که می‌خواهند در زندگی مشترک‌شان ببینند یا دربارۀ چیزهایی صحبت کنند که آنها را آزار می‌دهد. شریک شنونده توافق می‌کند که زیاد ناراحت نشود یا بیش از حد واکنش نشان ندهد. این توافق موقعیتی را در اختیار هر دو طرف قرار می‌دهد تا گوش دهند و شنیده شوند. جوّ آرام این جلسۀ زناشویی باید طرفین را تشویق کند تا آزادانه با یکدیگر و با دیدگاه حل مسئله صحبت کنند، نه اینکه به یکدیگر حمله کنند.

متخصصان این تمرین را به عنوان یکی از بهترین تمرینات اعتماد‌سازی برای زوجین تضمین می‌کنند چرا که بسیاری از دیوارهای عاطفی با این تکنیک شکسته خواهند شد.

7. شبِ قرارِ پیوسته

 صرف‌نظر از سن و سال یا مدت رابطۀ رمانتیک، همۀ زوجین از شب قرار منظم و برنامه‌ریزی‌شده بهره خواهند برد. این شبها به شما امکان می‌دهد تا فعالیتهای مهیج و سرگرم‌کنندۀ ایجاد رابطه با یکدیگر را طراحی کنید که احساسات مثبت را پرورش می‌دهد.

همچنین شب قرار فرصت بسیار خوبی برای برقراری ارتباط عاطفی و جنسی مجدد در محیطی تازه است. آن را به عنوان یکی از تمرینات سرگرم‌کننده و رمانتیک مشاورۀ زوجین در نظر بگیرید. هر چقدر زوجین به یکدیگر نزدیک باشند، مراودات و رابطۀ فیزیکی‌شان بهتر خواهد بود. هر کاری که در شب قرار انجام می‌دهید، اطمینان پیدا کنید که بر یکدیگر تمرکز می‌کنید و با این‌گونه «تمرینات برقراری ارتباط زوجین» اوقات بسیار خوبی را سپری می‌کنید.

8. محرکهای استرس‌زا را حذف کنید

  استرس به ازدواج آسیب می‌رساند. استرس نه تنها باعث می‌شود که زوجین احساسات منفی نسبت به یکدیگر داشته باشند، بلکه همچنین استرس طولانی‌مدت زنا‌شویی می‌تواند باعث افسردگی بالینی و سایر اختلالات روانپزشکی شود.

محرکهای استراس‌زای زناشویی‌تان را شناسایی کنید. نمونه‌هایی از این محرکهای استرس‌زا می‌توانند شامل به یاد‌آوردن تنش‌های گذشته مانند خیانت زناشویی، نگرانیهای بهداشتی و بی‌ثباتی مالی باشند. به جای مطرح‌کردن محرکهای استرس‌زا و بحث در مورد آنها، بهتر است که آنها را شناسایی کرده تا مشکلات را حل کنید در نتیجه رنجش ناشی از این موضوعات تا آینده باقی نمی‌ماند.

9. لیست آرزوها تهیه کنید

زوجین شاد، نسبت به یکدیگر مهربان‌تر هستند. یکی از مطالعات نشان داد که افراد شاد به احتمال زیاد نسبت به یکدیگر مهربان‌تر هستند، محرکهای انگیزشی بالاتری دارند، و حس قدردانی دارند. زوجینی که چیزهای جدید را با یکدیگر امتحان می‌کنند مهارتهای اعتمادسازی و همکاری با یکدیگر را دارند و سطح شادمانی‌شان را ارتقا می‌دهند. یکی از بهترین فعالیتهای ایجاد رابطه این است که چیزهای جدیدی را با یکدیگر تجربه کنید. فهرستی از کارهایی تهیه کنید که می‌خواهید با یکدیگر انجام دهید. این فهرست باید شامل اهداف کوچکتر و بزرگتر باشد، بنابراین در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت چیزی برای امیدواری دارید. این کارها می‌تواند به سادگی دیدار از یک موزه یا شهرکی در نزدیکی‌تان باشد، یا می‌تواند به اندازۀ رفتن به تعطیلات رویایی پیچیده باشد. مهم نیست که کدام فعالیت را انتخاب می‌کنید، چیزی که مهم است این است که فعالیت شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • کاری که می‌توانید با یکدیگر انجام دهید.
 • کاری که می‌توانید مرتباً انجام دهید.
 • برای هر دوی شما لذت‌بخش باشد.
 • رابطۀ سالم را در بین شما ارتقا می‌دهد.

تلاش کنید که در هر ماه حداقل یکی از این فعالیتها را انجام دهید. صرف‌نظر از اینکه چقدر سرشلوغی در زندگی‌تان دارید، این لیست روش مطمئنی را در اختیار شما قرار می‌دهد که کاری ترغیب‌کننده برای برقراری ارتباط مجدد دارید.

10. بگذارید برای روز یکشنبه

انتخاب مباحث‌تان به اندازۀ رسیدگی به آنها اهمیت دارد. مسئله فقط این نیست که چه چیزی می‌گویید، بلکه زمان و نحوۀ بیان آن هم اهمیت دارند. اگر چند روز مسئله‌ای را به تعویق بیندازید باعث می‌شود دیدگاه بهتری داشته باشید و به شما امکان می‌دهد تا بررسی کنید آیا واقعاً می‌خواهید چنین بحثی داشته باشید. به علاوه، این امر به شما کمک می‌کند تا با آرامش و استدلال وارد بحث شوید.

هر وقت که بحث می‌کنید و به نظر می‌رسد نمی‌توانید با آن کنار بیایید، می‌توانید از این تمرین استفاده کنید. اگر اختلاف مهمی وجود داشته باشد که نمی‌توان آن را به تأخیر انداخت، هر طور که شده به آن بپردازید. این تمرین به این معنی نیست که شما می‌توانید مسائل را نادیده بگیرید.

با این حال، هر چیزی که تا روز یکشنبه فراموش شده باشد احتمالاً در صدر لیست اولویتها نبوده است. چیزی که باعث شده این روش یکی از بهترین تمرینات برقراری ارتباط برای زوجین باشد مزیت یادگیری چگونگی اولویت‌بندی مباحث‌تان در طول زمان است.

11. یخ‌شکنها

احتمالاً برخی از شما نسبت به ایدۀ یخ‌شکن حس خوبی ندارید چون در محل کار یا مدرسه مجبور به انجام آن شده‌اید. با این حال، این بار با کسی است که به او عشق می‌ورزید و دوستش دارید. اگر در مشاورۀ ازدواج حاضر شوید این احتمالاً یکی از تمریناتی است که باید در ابتدا انجام بدهید چون باعث می‌شود راحت‌تر باشید.

نکتۀ مهم دربارۀ این تمرین این است که چیزهای جدیدی دربارۀ شریک زندگی‌تان یاد می‌گیرید. ممکن است فکر کنید که من همه چیز را دربارۀ او می‌دانم، اما اشتباه می‌کنید. سعی کنید برخی سوالات جالب یخ‌شکن را از او بپرسید:

 • یک چیز عجیب دربارۀ خودت بگو
 • برند غلات (برای صبحانه) مورد علاقه‌ات را به من بگو
 • یکی از داستانهای دوران کودکی را به من بگو
 • یک چیز خجالت‌آور از دوران دبیرستان را به من بگو

     سوالات دیگری اضافه کنید و از اطلاعاتی که به دست می‌‌آورید شگفت‌زده خواهید شد. اینها حداقل یک یا دو مورد از واقعیت‌های جدید دربارۀ شریک زندگی‌تان را آشکار می‌کنند که پیش از این نمی‌دانستید.

12. اشتراک‌گذاری موسیقی

موسیقی می‌تواند کاملاً شخصی و معنادار باشد. کمی زمان بگذارید و موسیقی مورد علاقه‌تان را بدون هیچ توجیهی به اشتراک بگذارید. هر کدام می‌توانید سه موسیقی را انتخاب کنید که برای شما بسیار اهمیت دارند و علت آن را توضیح دهید. به علاوه می‌توانید آهنگ‌هایی را انتخاب کنید که شما را به یاد یکدیگر می‌اندازند. موضوعات بسیار زیادی هستند که می‌توانید این انتخاب را در مورد آنها انجام دهید مانند- دبیرستان، اندوه بسیار، رابطه‌مان و غیره. بعد از هر انتخاب، سوالاتی بپرسید تا درک کنید که چرا آن آهنگ‌ها در آن دسته‌بندی قرار دارند و چه حسی را القا می‌کنند.

هر درمانگر ازدواج به شما می‌گوید که این امر می‌تواند منجر به دیدگاههای معناداری دربارۀ شریک زندگی‌تان و روابط شما شود. این نوع اشتراک‌گذاری منجر به سطح عمیق‌تری از درک می‌شود. مهربان باشید چرا که ممکن است آنها نسبت به نشان‌دادن چیزی که بسیار شخصی است حساس باشند و ریسک زیادی کنند.

13. تبادل کتاب

تبادل کتاب یکی از بهترین تمرینات زوج‌درمانی است.

کتاب مورد علاقه‌تان چیست؟ کتاب مورد علاقۀ شریک زندگی‌تان چیست؟ اگر تاکنون آن کتابها را مطالعه نکرده‌اید، بیرون بروید و آنها را برای یکدیگر بخرید. یک یادداشت اندیشمندانه بنویسید تا هر کدام از شما خاطرۀ زیبایی داشته باشید.

مانند آنچه که در مورد موسیقی بود، چیزی که برای خواندن انتخاب می‌کنید حرفهای زیادی دربارۀ شما می‌گوید. کارشناسان مشاورۀ زوجین این تمرین را توصیه می‌کنند و حتی پیشنهاد می‌کنند که این تمرین می‌تواند به سنّت جدیدی برای زوجین تبدیل شود.

مهم نیست که چقدر خوب شریک زندگی‌تان را می‌شناسید، چیزهای جدیدی دربارۀ او یاد خواهید گرفت چون کتابها الهام‌بخش جنبۀ خلاقانۀ درون ما هستند. آنها چیزهای جدیدی دربارۀ خودمان یاد می‌گیرند، دیدگاههای جدیدی کسب می‌کنند و دیدگاه جدیدی در ذهن‌شان ایجاد می‌شود. پرداختن به موضوع برجسته‌ای همچون کتاب مورد علاقۀ دوران کودکی روش جالبی برای ایجاد ارتباطی عمیق‌تر است.

14.  خیره‌شدن به چشمان یکدیگر

ممکن است بی‌ارزش به نظر برسد، اما این یکی از تمرینات مهم است که می‌تواند بر احساس ارتباط و صمیمیت تاثیر زیادی داشته باشد. این امر می‌تواند به واسطۀ نورونهای آینه‌ای در مغزمان باشد که این تمرین بر آنها بسیار تاثیرگذار است.

نورونهای آینه‌ای بخشی از دلیلی هستند که ما چرا به سرعت به دنبال محبت، معاشرت و همکاری هستیم. این نورونها با نگاه‌کردن به چشمان کسی فعال می‌شوند.  

آموزشها ساده هستند، روبروی یکدیگر بایستید، و زمان‌سنج را برای 5-3 دقیقه تنظیم کنید. نزدیک یکدیگر بایستید، در نتیجه تقریباً می‌توانید یکدیگر را لمس کنید و به چشمان یکدیگر خیره شوید. نگران نباشید، می‌توانید پلک بزنید، این تمرین مستلزم خیره‌شدنِ ثابت نیست. با این حال، صحبت نکنید. در ابتدا، ممکن است حس خوبی نداشته باشید و یا بخندید. در هر صورت، با گذشت زمان احساس خوشایندی و ارتباط بیشتری خواهید داشت.

15. زمان بیشتری برای در آغوش‌گرفتن

در آغوش‌گرفتنِ بیشتر را به یک عادت تبدیل کنید. عوامل پرت‌کنندۀ حواستان را از خود دور کنید و صرفاً یکدیگر را در آغوش بگیرید. وقتی که همدیگر را در آغوش می‌گیریم اُکسی‌توسین ترشح می‌شود. این مادۀ شیمیایی که همچنین به هورمون آغوش معروف است، به فشار خونِ پایین‌تر و ضربان قلب ربط دارد. مطالعه‌ای نشان می‌دهد که این امر می‌تواند توضیح دهد چرا زوجینی که از یکدیگر حمایت عاطفی می‌کنند کمتر در اثر بیماریهای قلبی فوت می‌کنند. هر زمان که برای شما مناسب است بی‌مقدمه این تمرین را انجام دهید- هنگام صبح یا عصر وقتی که در حال تماشای تلویزیون هستید.

ایده این است که زمانی را برای تمرین روزانه اختصاص دهید. عشق طبیعی‌تان را نشان دهید و رابطۀ صمیمانه با شریک زندگی‌تان را بهبود بخشید. این تمرین در سکس‌درمانی توصیه می‌شود چرا که می‌تواند پتانسیل شهوانی را افزایش دهد.

16. تمرین برقراری ارتباط از طریق تنفس نزدیک پیشانی

تمرین تنفس از نزدیک را می‌توانید هر زمان که نیاز داشتید حس هماهنگی با شریک زندگی خود داشته باشید و بر لحظۀ حال تمرکز کنید، انجام دهید. کنار هم دراز بکشید و روبروی هم قرار بگیرید. باید پیشانی‌تان را به هم بچسبانید بدون اینکه بینی یا چانه‌هایتان یکدیگر را لمس کنند. ایده این است که نفس‌کشیدن‌تان هماهنگ با شریک زندگی‌تان باشد. در ابتدا، تلاش کنید آن را 7 مرتبه پشت سر هم انجام دهید. اگر حس خوبی داشتید، آن را تا 20 یا 30 تنفس ادامه دهید. آن را تا زمانی طولانی کنید که احساس خوبی دارید و هر بار که می‌خواهید حس حضور و ارتباط با شریک زندگی‌تان داشته باشید آن را تکرار کنید.

17. شیشۀ سوال

شیشۀ سوال، یک آغازگر عالی برای گفتگو در روابط است.

ایده نسبتاً ساده است- یک شیشه بردارید و تعدادی سوالات برقراری ارتباط را به آن اضافه کنید. اگر در پیدا‌کردن سوال مشکل دارید، شیشه‌های سوال آماده برای خرید در دسترس هستند.

به عنوان مثال، شیشه موروثی، 108 سوال بسیار عالی دارد که همچنین می‌توانید با همکاران، دوستان و بچه‌ها استفاده کنید. با این حال، اگر دوست دارید که سوالات شخصی‌تری داشته باشید می‌توانید از هر شیشه‌ای استفاده کنید و شریک زندگی‌تان و خودتان می‌توانید هر تعداد سوال که دوست دارید را بنویسید و اضافه کنید. با خیال راحت از 36 سوال معروف استفاده کنید که در یک آزمایش استفاده شده بود که نشان می‌دهد پاسخ به این 36 سوال می‌تواند باعث نزدیک‌تر شدن افراد به یکدیگر شود. حتی تعدادی از آنها عاشق هم شدند.

18. سوال معجزه‌آسا

این فعالیت روشی متفکرانه برای کمک به زوجین ارائه می‌کند تا عمیقاً به بررسی نوع آینده‌ای که می‌خواهند ایجاد کنند بپردازند. بسیاری از افراد با مشکلاتی مواجه می‌شوند فقط به این دلیل که آنها از اهداف خود و اهداف شریک زندگی‌شان مطمئن نیستند. یک «سوال معجزه‌آسا» می‌تواند به زوجین کمک کند و آنها را راهنمایی کند تا اهداف‌شان را تبیین کنند و به شفاف‌سازی دست یابند که هدف آنها از دسترسی به این اهداف به عنوان شریک زندگی و افراد چیست.

درمانگر، رایان هافز، سوال معجزه‌آسا را به صورت زیر بیان می‌کند:

«فرض کنید امشب، وقتی که خواب هستید، معجزه‌ای رخ دهد. وقتی که فردا بیدار می‌شوید، متوجه چه چیزهایی خواهید شد که به شما می‌گویند زندگی‌تان ناگهان بهتر شده است؟»

این سوال به شما امکان می‌دهد تا فراتر از گسترۀ واقعیت بروید، و از تصورات خود استفاده کنید تا به دنبال چیزهایی بروید که واقعاً می‌خواهید رخ دهند. با مقید‌نشدن به محدودیت‌های روزمره، شما آرزوهایی را مطرح خواهید کرد که از بیان آنها اجتناب می‌کنید.

در زمینۀ زوج‌ درمانی، حتی اگر شریک زندگی‌تان آروزی محالی داشته باشد، می‌توانید ایدۀ پشت آن را درک کنید.

درمانگر از ایدۀ غیر واقع‌گرایانه برای کمک به بررسی این مساله استفاده خواهد کرد که آیا زندگی شما را به شکل بهتری تغییر خواهد داد. تغییری که پیدا می‌کنید همان تغییری است که نیاز دارید. می‌توانید مشترکاً روی مقیاس‌بندی ایدۀ تغییر کار کنید و آن را در سطح عملی به‌کار گیرید.

19. جلسۀ هفتگی مدیر عامل

در زندگی‌های پر‌مشغله، جایی که ما هر روز برای انجام کارهای مختلف در حال دوندگی هستیم، این تمرین می‌تواند روش خوبی برای توقف زمان و برقراری ارتباط مجدد باشد. طی این تمرین، مهم است که یک گفتگوی 1-به-1 صرفاً بزرگسالانه داشته باشیم. همۀ عوامل حواس‌پرتی از جمله کودکان باید دور نگه داشته شوند. تقویم‌های یکدیگر را کنترل کنید و یک پنجرۀ 30‌دقیقه‌ای برای جلسۀ مدیرعامل ایجاد کنید. می‌توانید گفتگو را با سوالات زیر شروع کنید:

 • امروز چطوری؟
 • نظرت درمورد رابطه‌مان چیست؟
 • آیا چیزی از هفتۀ قبل باقی مانده است که فکر می‌کنی باید حل کنیم و باید آن را مورد بحث و بررسی قرار بدهیم؟
 • من چه کار باید انجام دهم تا تو احساس کنی بیشتر دوستت دارم؟

حتی اگر این سوالات مستقیم باشند، معنادار هستند و شما و شریک زندگی‌تان را ترغیب می‌کنند تا گفتگوی مفیدتری داشته باشید. داشتن گفتگوی منظم بسیار مهم است و با آن مانند یک تعهد مهم رفتار کنید که نمی‌توانید از قید آن آزاد شوید.

20- با یکدیگر اهدافی را تعیین کنید

می‌توانید به هر تعداد که می‌خواهید دسته‌بندی ایجاد کنید، اما ما پیشنهاد می‌کنیم که با این 6 حوزۀ مهم زندگی شروع کنید:

 • سلامتی
 • امور مالی
 • سرگرمی/ فعالیتهای مفرح
 • تعاملات اجتماعی
 • فعالیتهای فکری

بعد از اینکه توافق کردید بر کدام دسته‌بندی کار کنید، اهدافی برای هر حوزه تعیین کنید. روی یک جدول زمانی توافق کنید و اهداف را جایی قرار دهید که قابل مشاهده باشد.

21. با یکدیگر داوطلب شوید

هدفی که هر دوی شما به آن اعتقاد دارید چیست؟ تمرکز بر کمک‌کردن هر دو نفرتان را به هم نزدیکتر می‌کند. وقتی می‌بینید شریک زندگی‌تان در حال کمک به دیگران است کاملاً عاشقش می‌شوید. تصمیم بگیرید که می‌خواهید وقت‌تان را به چه چیزی اختصاص دهید و با یکدیگر به صورت داوطلبانه به خیریۀ محلی یا کلیسا کمک کنید.

22. پستی و بلندیهای زندگی

این تمرین به بهترین وجه در هنگام عصر استفاده می‌شود و به زوجین امکان می‌دهد تا با یکدیگر در ارتباط باشند. این تمرین در مشاورۀ زوجین استفاده می‌شود تا همدلی و درک نسبت به یکدیگر را افزایش دهند.

در حالی که یکی از همسران، پستی و بلندیهای زندگی روزمره را با دیگری به اشتراک می‌گذارد، طرف دیگر از تکنیکهای گوش‌دادن دقیق استفاده می‌کند.

23. ارسال کارت‌پستال

در این تمرین، تمرکز بر ارتباط نوشتاری است. هر دو شریک زندگی باید روی کارت‌پستالهای جداگانه دربارۀ ناامید‌ی‌ها، احساسات، یا خواسته‌هایشان بنویسند. وقتی که نوشتن تمام شد باید آن را پست کنند و نباید به صورت شفاهی بحث کنند.

هر پاسخی صرفاً باید به صورت مکتوب و در همان قالب باشد و ارسال شود. این تمرین باعث ایجاد ارتباط نوشتاری و صبر می‌شود.

24. چوب و سنگ

علاوه بر اسامی مستعار جالب و کلمات دوست‌داشتنی، همسران گاهی اوقات یکدیگر را با اسامی صدا می‌زنند که می‌تواند آزار‌دهنده باشند.

این تمرین به همسران امکان می‌دهد تا هرگونه نام‌گذاری را که ممکن است در گذشته آنها را آزرده‌خاطر کرده باشد، رسیدگی کنند. آنها لیستی از اسامی تهیه می‌کنند که از نظرشان توهین‌آمیز است و آنها را اشتراک‌گذاری می‌کنند. پس از خواندن آن، هر دو فرصت دارند که توضیح دهند که این اصطلاحات چگونه بر حس اعتماد به نفس و خود‌ارزشی‌شان تاثیرگذار بوده است.

25. دستان کمک‌کننده

این فعالیت سرگرم‌کننده برای زوجین شامل فعالیت بدنی و ذهنی است. همسران باید با یکدیگر کار کنند تا به هدف مشترکی دست یابند. ویژگی این تمرین این است که یک دست هر کدام از آنها از پشت بسته است.

آنها باید به دقت از طریق مسیرها و اقدامات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند در نتیجه با دستی که آزاد است هر یک از آنها بتوانند به هدف برسند. هماهنگی آنها برای دستیابی به هدف ضرورت دارد.

فعالیتها می‌تواند متنوع باشند، و از هر چیزی می‌توان استفاده کرد مانند باز‌کردن دکمۀ لباس، کشیدن زیپ لباس، بستن بند کفش یا بستن گردن‌بند.

سخن پایانی در مورد تمرینات زوج‌ درمانی

هر رابطه‌ای می‌تواند از تمرینات زوج‌درمانی بهره گیرد.        

خواه رابطۀ شما کاملاً عالی باشد و یا هر دو نفر به دنبال بهبود روابط زناشویی هستید، فعالیتهای زوج‌ درمانی را می‌توانید از منطقۀ امن منزل‌تان انجام دهید.

بسیاری از زوجین قسم می‌خورند که این‌گونه تمرینات مشاورۀ زوجین باعث شد که آنها بعد از مواجهه با مشکلات دوباره گردهم آیند یا ارتباط‌شان از قبل بهتر شده است. اگر همچنان نیازمند کمک هستید پس به دنبال مشاوره‌های ازدواج به صورت آنلاین باشید و کارشناسان تمرینات مشاورۀ ازدواج را پیدا کنید تا بر ارتباط‌تان کار کنند.

مشاورۀ زوجین در نزدیکی من یا زوج‌درمان نزدیک من را جستجو کنید تا کارشناسانی که در این حوزه در دسترس هستند را پیدا کنید.

اگر می‌خواهید بدانید آیا مشاورۀ ازدواج موثر است، هیچ پاسخ شفافی وجود ندارد. قطعاً می‌تواند برای یک رابطه مفید باشد که در آن هر دو طرف تلاش می‌کنند آن موثر واقع شود.  

اسکرول