5 نشانه های یک رابطه سمی چیست

آیا رابطه‌ام سمی‌است؟ ازکجا بدانیم رابطه سمی داریم؟

اگر اخیرا این سوالات را از خود کرده‌اید به احتمال زیاد در رابطه‌ای سمی هستید. نگرانی دربارۀ چگونگی خارج شدن از ازدواجی سمی یا چگونگی رفتار با همسری سمی راه به‌جایی ندارد.

پایان دادن به روابط سمی و رها کردن افراد سمی به‌هیچ وجه آسان نیست، اما باید توجه بسیاری به علائمی داشته‌باشید که نشان می‌دهند ازدواج شما سمی است و اقدامات کافی را برای اصلاح آن یا خروج از آن انجام دهید.

مواقعی وجود خواهند داشت که دربارۀ رابطۀ خود شک خواهیدکرد، و نگران خواهیدشد که آیا همراه زندگیتان همان «شخصی» است که برای شما ساخته شده‌است. ممکن‌است بیشتر اوقات دوباره و دوباره به تصمیم خود برای ماندن با آنها شک‌کنید.

در این حالت ممکن است رابطه برای شما سمی باشد. برای هیچیک از ما خوب نیست در رابطه‌ای بدون عشق باشیم. وقتی آینده‌ای بایکدیگر ندارید هیچ هدفی برای ادامۀ آن وجود ندارد.

باید بدانید که یک مشاور خانواده خوب می تواند به یاری شما آمده و کمک کند تا از آزار یک رابطه مشترک ناسالم بیرون بیاید یا چطور آنرا کنترل کنید.

ازدواج سمی می‌تواند بر سلامت روانی و احساسی تاثیر بسیاری داشته‌باشد. افرادی که در رابطۀ ضعیفی هستند اغلب از اضطراب، افسردگی و اعتمادبه‌نفس کم رنج می‌برند و در برابر بیماری‌ها آسیب‌پذیر هستند.

گاهی‌اوقات هیچ ایده‌ای ندارند که رابطۀ سمی و ناسالم چیست حتی اگر لطمه‌های آن را تحمل کنند. بنابراین مهم است که دربارۀ آنچه برای شما خوب است و آنچه بد است آگاهی کاملی داشته‌باشید.

چگونه بفهمیم که رابطه‌ای سمی است

زندگی در ازدواجی سمی می‌تواند همۀ خوشحالی زندگی را از شما بگیرد، سلامت روان و احساس تندرستی شما را از بین ببرد، احساس دائمی خود-تردیدی را به شما بدهد، و حتی شما را به‌سمت افکار خودکشی بکشاند.

اگر قبلا این مسائل را احساس کرده‌اید یا هریک از علائم هشدار رابطۀ سمی را مشاهده کرده‌اید که در ادامه ذکرشده‌اند، باید رابطه را منحل کنید.

1. فقدان ارتباطات

حرف زدن با هم روشی عالی برای از بین بردن سوءتفاهمات و توسعۀ پیوند بین دو فرد است.

به‌طور مشابه زوجین معمولا انتخاب می‌کنند که هنگام بروز مشکل در زندگی زناشویی دربارۀ این مشکلات حرف بزنند. اگر زمانی وجود دارد که هیچ‌کدام از شما نمی‌خواهید با یکدیگر حرف بزنید، نشانه‌ای واضح است که نشان می‌دهد مشکلی وجود دارد.

به‌علاوه، بااین وجود که هر دو در یک اتاق هستید، به‌جای آنکه وقت باکیفیتی با هم بگذرانید مشغول کارهای خود هستید که نشان‌دهندۀ فقدان ارتباط است.

به‌طور مشابه، وابستگی فیزیکی چیزی است که ازدواج را از دوستی متمایز می‌کند. اگر رابطۀ فیزیکی در رابطۀ شما وجود ندارد پرچم قرمز بزرگی هست که باید به آن توجه کنید.

2. حسادت

اگر همسرتان به‌طور مداوم به شما پیام می‌دهد و می‌خواهد بداند که کجا می‌روید و باچه کسانی بیرون می‌روید، نشانۀ تزلزل آنها و نیازشان به کنترل شما است. دانش رایجی در این باره وجود ندارد، چند مطالعه نیز این موضوع را مطرح کرده‌اند.

همسری حسود نیازمند به‌روزرسانی مداوم است و نیاز دارد که شما را محدود کند و آزادی شما را بگیرد.

ممکن‌است حتی کارهایی که همسرشان در گوشی تلفن یا کامپیوتر خود انجام می‌دهد را نظارت کنند و اگر ببینند با کسی دیگر به خصوص جنس مخالف صحبت می‌کند ممکن‌است احساس حسادت کنند.

عدم اعتماد در رابطه علامتی واضح است که نشان می‌دهد ازدواج در حال ازهم‌پاشیدن است و ممکن‌است چیزی باقی نمانده باشد که ارزش ادامه‌دادن را داشته‌باشد.

3. تهدیدات و بازی‌های مقصریابی

نگرانید که در رابطه‌ای سمی هستید؟

وقتی رابطه سمی است، ممکن‌است همسرتان مدام شما را تهدید به آسیب به خود کند تا شما را اداره کند و شما را مقصر این درد خود بداند.

میزان مقصردانستن همسر خود بستگی به درک فرد دارد و همچنین تعیین می‌کند که تا چه میزان اجازه می‌دهند بر زندگی زناشویی آنها تاثیر بگذارد.

4. دعوا و جروبحث

زوجین تمایل دارند درطول چندسال بیشتر دربارۀ هم بدانند و درک بهتری از هم به‌دست آورند که به کاهش کشمکش‌های زناشویی و افزایش عشق و حمایت بین آنها کمک می‌کند.

اگر زوجین حتی بعد از این چندسال به‌طور مداوم و احتمالا به دلایلی یکسان دعوا کنند، به‌احتمال زیاد عشقی که زمانی به هم داشته‌اند را از دست داده‌اند.

5. احساسی مانند اینکه روی پوستۀ تخم‌مرغ راه می‌روید

اگر ازدواجی سمی داشته‌باشید، به‌تدریج در شرایطی قرار می‌گیرید که همیشه حالت دائمی اضطراب دارید و می‌ترسید کاری کنید که احساس می‌کنید باعث رنجش یا نارضایتی همسرتان می‌شود.

همۀ اینها به‌این دلیل است که می‌ترسید از شما انتقاد کنند یا سرتان داد بزنند. اگر احساس می‌کنید «انگار روی پوستۀ تخم‌مرغ راه می‌روید»، به‌این معنی که احساس می‌کنید همیشه به مسائل جزیی دقت می‌کنید علامت بزرگی است که نشان می‌دهد در این ازدواج خوشحال نیستید.

این احساس اضطراب نهایتا منجر به این می‌شود که دربارۀ ترک این ازدواج سمی فکر کنید و به جای آنکه در سکوت رنج ببرید باید هرچه زودتر اقدامی کنید.

آیا ازدواج سمی می‌تواند نجات یابد؟

توانایی بیان دیدگاه خود و شنیدن کامل نظرات همسرتان روشی عالی برای حل مشکلات است.

بااین حال، اگر هیچ‌کدام تمایلی به حرف زدن دربارۀ مسائل نداشته‌باشید فاقد ارتباطی سالم هستید و این مساله رابطۀ شما را به‌سمت ازهم‌پاشیدگی می‌کشاند.

به‌جای توهین و تهدید همسر خود، روش‌های خوشایند زیادی وجود دارند که به همسرتان بگویید دربارۀ چیزی یا نحوۀ لباس پوشیدن او ناراحت هستید.

درست نیست همسرتان شما را با جوک‌های زننده و قضاوت منفی شما را مسخره کند و به شما توهین کند، چراکه این رفتار نشان می‌دهد دیگر به شما احترام نمی‌گذارد.

به‌طور مشابه، همسری که نمی‌خواهد نقاط قوت شما را بداند و موفقیت‌های شما را تحقیر می‌کند ارزش ماندن را ندارد. این علائم ازدواجی سمی را نشان می‌دهند و تلاش برای نجات آن فایده‌ای ندارد.

نتیجه‌گیری

هیچ‌کس مستحق محدودشدن در ازدواجی سمی نیست.

فکر ترک رابطه‌ای که مدتی طولانی در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید به دلیل ترس از تنهایی فکری ترسناک است. همچنین، استدلالی از آیندۀ نامعلوم باعث می‌شود دانستن زمان درست ترک زندگی زناشویی کاری سخت باشد.

درنتیجه، بیشتر ما به جای فکر به چگونگی بیرون‌آمدن از ازدواجی بد، ماندن و تلاش به زندگی با وجود مشکلات زناشویی را انتخاب می‌کنیم. اگر بتوانید از یک مشاور خانواده کمک بگیرید بسیار به شما کمک می کند. شما می توانید بصورت حضوری یا آنلاین از روانشناس ايراني در ونكوور کمک بگیرید.

بااین حال، هیچیک از ما مستحق «قناعت به آن» نیستیم و باید هرچه زودتر این رابطه را ترک کنیم چرا که هیچ‌چیز بالاتر از سلامت احساسی و خوشحالی فرد نیست.

اسکرول