6 دلیل مهم برای بازنگری در تصمیم به طلاق در دوران بارداری

اگرچه طلاق موضوعی ناراحت‌کننده است، باید بدانید فارغ از هرگونه شرایطی، اگر شما باردارید و یا اگر همسرتان باردار است و به‌طورجدی در فکر گرفتن طلاق هستید، تصمیم به طلاق در چنین شرایطی می‌تواند بر ناراحتی‌ها و تنش‌های موجود بیفزاید؛ اما اگر قبلاً شرایط زندگی مشترک شما بسیار پرتنش بوده است و بعد متوجه شدید که کودکی در راه دارید، (اگرچه کودک خود نعمت بزرگی است) باید توجه داشته باشید که این امر می‌تواند فشار و اضطراب زیادی را نیز به همراه داشته باشد.

کنار آمدن با طلاق در دوران بارداری می‌تواند برای مادر بسیار استرس‌زا باشد و بر بارداری نیز تأثیر بگذارد. در دوران بارداری، یک زن به حمایت روحی، جسمی، عاطفی و حتی اخلاقی نیاز دارد.

جدا شدن در دوران بارداری و یا طلاق همسر باردار درصورتی‌که ساختار حمایتی مناسبی نداشته باشد، می‌تواند ازنظر جسمی و روحی زندگی آن‌ها را مختل کند و برای امنیت جنین مضر باشد. 

اثرات درخواست طلاق در دوران بارداری یا عواقب بعدی طلاق در دوران بارداری می‌تواند خیلی شدید باشد ازجمله عوارض روحی و جسمی که تربیت کودک به همراه دارد.

تربیت کودکان علاوه بر هزینه، نیازمند عشق ورزیدن، صرف زمان و انرژی زیادی هست و باید در خصوص تصمیم به طلاق به‌خوبی تأمل شود که آیا با طلاق در دوران بارداری، محیط سالمی برای رشد فرزندتان فراهم می‌شود یا خیر؟

بااین‌حال، قبل از تماس با وکیل یا حتی درخواست قانونی برای جدایی، حتماً این مقاله را به‌طور کامل بخوانید. امیدواریم تا پایان آن، به این نتیجه برسید که بنا به دلایلی، بازنگری در خصوص تصمیم به طلاق در دوران بارداری، ایده بسیار سودمندی است. حتی پیشنهاد می کنیم اگر در تصمیم خود مصمم هستید قبلا از یک مشاور خانواده هم کمک بگیرید.

1-وقتی دچار آشفتگی و به‌هم‌ریختگی فکری هستید تصمیمات جدی نگیرید.

بارداری شما در طول دوران طلاق باعث می‌شود که هورمون‌های شما در این مدت دائماً در حال تغییر باشند. این می‌تواند باعث شود که احساسات شما نیز دائماً در حال تغییر باشد؛ بنابراین، اگر همسر شما باردار است، باید خود را با تغییرات هورمونی آن‌ها سازگار کنید. همۀ این‌ها می‌تواند تنش زیادی را به رابطه وارد کند و این دلیل محکمی است که نباید در دوران بارداری به طلاق فکر کرد.

حتی اگر قبل از بارداری مشکلاتی بین شما وجود داشته باشد، پس از تولد نوزاد و بازگشت به حالت عادی، برای گرفتن تصمیم درست در موقعیت فکری بهتر (و عاقلانه‌تری) قرار خواهید گرفت.

2-بچه‌ها در خانواده‌های دو والدی رشد بهتری دارند

اگرچه این موضوعی است که برای دهه‌ها موردبحث بوده است، اما داده‌های زیادی برای تائید این واقعیت وجود دارد که کودکان در خانواده‌های دو والدی (که پد رو مادر باهم زندگی می‌کنند) عملکرد بهتری دارند. به گزارش سایت Heritage.org، فرزندان طلاق بیشتر در معرض فقر، تک سرپرستی و همچنین مقابله با مسائل عاطفی هستند.

داده‌ها همچنین نشان می‌دهند که مادران مجرد سطوح بالاتری از بیماری‌های جسمی، روانی و همچنین اعتیاد را تجربه می‌کنند. عملکرد بهتر کودکان در خانواده‌های دو والدی، دلیل دیگری برای تجدیدنظر در مورد طلاق در دوران بارداری است.

3-تنها بودن در دوران بارداری می‌تواند بسیار سخت باشد

اگر از والدین مجرد (مطلقه) بپرسید، به شما خواهند گفت که اگر حمایت همیشگی یک شریک را داشته باشند، همه‌چیز برای آن‌ها بسیار راحت‌تر خواهد بود. نه‌فقط بعد از تولد نوزاد بلکه در کل مدت بارداری.

رشد جنین در بدن شما گاهی اوقات می‌تواند ازنظر فیزیکی آسیب جدی به شما وارد کند. حضور مداوم یک شخص در منزل می‌تواند از جهات بسیاری مفید باشد.

4-شما به حمایت‌های مالی بیشتری نیاز خواهید داشت

ناتوانی در برآورده‌ ساختن نیازهای مالی استرس زیادی را به فرد وارد می‌کند، علاوه بر این، بارداری در حین طلاق می‌تواند بر این استرس اضافه کند زیرا دائماً فرد مسئولیت‌های خود را در قبال فرزند متولد نشده خود، یادآوری می‌کند.

وقتی تصمیم می‌گیرید بچه‌دار شوید، همه‌چیز در سبک زندگی شما تغییر می‌کند. این شامل وضعیت مالی شما نیز می‌شود. اگر در دوران بارداری تصمیم به طلاق دارید، هزینه‌های اضافی ناشی از آن می‌تواند بر گرفتاری‌های شما بیفزاید. ویزیت پزشک، تزئین اتاق کودک و پول موردنیاز برای فراهم کردن شرایط زایمان سالم، وضعیت مالی شما را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. فشار مضاعف هزینه‌های طلاق، آن را تشدید خواهد کرد.

5- بهتر است فرزندان در کنار والدین خود زندگی کنند

یک خانواده مانند ساعتی است که اعضای آن مثل چرخ‌دنده باهم کار می‌کنند. حتی اگر کوچک‌ترین عضو مجموعه حذف شود، کارکرد آن مثل گذشته روان نخواهد بود. این تشبیه در مورد خانواده‌ای که در انتظار فرزند است نیز صادق است.

مراقبت از یک نوزاد برنامه مشخصی ندارد. حداقل تا زمانی که به نوزاد آموزش داده شود و این ممکن است کمی طول بکشد. دراین‌بین، تغذیه کودک در ساعت‌های مختلف شبانه‌روز و تعویض پوشک او، می‌تواند باعث کم‌خوابی والدین شود.

تصور کنید که وقتی تنها هستید، مراقبت از یک نوزاد تازه متولدشده در خانه چقدر چالش‌برانگیز است. داشتن حمایت فرد دیگری در منزل در دوران رشد کودک، دلیل دیگری برای اجتناب از طلاق هست.

6- تولد نوزاد می‌تواند باعث بهبود روابط شما شود

هیچ زوجی نباید برای حفظ رابطه فی‌مابین بچه‌دار شود؛ اما واقعیت این است که نگاه به چشمان معجزه‌ای که شما و همسرتان باهم خلق کرده‌اید، می‌تواند باعث شود به این نتیجه برسید برخی از موارد اختلاف شما بی‌اهمیت یا حداقل قابل اصلاح هستند.

کودک شما برای بزرگ شدن به هردوی شما نیاز دارد. اگر تصمیم بگیرید که در مورد طلاق در دوران بارداری تجدیدنظر کنید، ممکن است به این نتیجه برسید که بیش ازآنچه فکر می‌کردید به یکدیگر نیاز دارید.

اسکرول