7 نکته مهم زندگی مشترک از زبان مشاور خانواده

همه‌ی ما باید عبارت «ازدواج کردن به این راحتی‌ها نیست»، را شنیده باشیم. این عبارت برای هر ازدواجی صادق است، چه برای زوج‌های تازه و چه برای زوج‌های قدیمی.

دوران ماه عسل برای زوج‌ها زیاد دوام ندارد و بعد از آن به اتمام می‌رسد و همسران بطورکامل با این موضوع که زندگی زناشویی چه احساسی دارد، آشنا می‌شوند.

همیشه همه چیز مثل گل و بلبل نیست! (مثل رنگین کمان و پروانه)؛ همچنین ازدواج می‌تواند توافقی باشد که با ایجاد رابطه‌ی موفق به زوجین در حرکت رو به جلو کمک کند.

خب، چطور یک ازدواج سالم باشد؟ و چطور ازدواج­ها عملی شود؟

در ادامه بهترین نکات در خصوص رابطه مشترک در ازدواجی سالم توسط مشاور خانواده ذکر شده است. با کمک این نکات سالم ازدواج، زوجین قادر به ادامه‌ی ازدواج بادوام و پایدار خواهند بود.

1- داشتن رابطه‌ای صریح و صادقانه

هر شریک، بطورمتفاوت موقعیت ویژه‌ای را درک می‌کند که می‌تواند موجب آسیب و خشم شود.

بدون ارتباط مناسب، زوجین ممکن است بدون حتی اینکه بدانند چطور، چرا و کِی همه چیز آغاز شده است از یکدیگر بیزار شوند. ارتباط صریح و صادقانه در ازدواج می‌تواند انتظارات معقولی را برقرار سازد و منجر به حساسیت بیشتر نسبت به احساسات یکدیگر گردد.

در این قسمت ببینیم، کارشناسان چه مواردی را در خصوص بهترین نکته‌ی روابط در ازدواجی سالم ارائه می‌دهند؟

بطور روزانه زمانی را برای تنهایی دو نفره‌ی خود اختصاص دهید.

10 دقیقه رو در‌ رو؛ راجع به روزی که داشتید، راجع به احساسات، اهداف و افکارتان بحث کنید.

 • یاد بگیرید درگیری‌ها را حل کنید.

یاد بگیرید چطور درگیری را با تشخیص نقاط قوت یکدیگر حل کنید و آن را به یک رویکرد گروهی تبدیل کنید. سعی کنید از اینکه ثابت کنید روش خودتان بهترین است، اجتناب نمائید، اما به نظر متفاوت گوش کنید.

 • برای درک‌کردن، به شریکتان گوش دهید.

در اغلب روابط، مردم برای پاسخ‌دادن یا دفاع‌کردن گوش می‌دهند، که متفاوت از گوش‌کردن برای درک‌کردن است. زمانی که شما برای درک‌کردن گوش می‌دهید، بیشتر از گوش‌هایتان می‌شنوید.

 • با قلبتان (با تمام وجود) گوش کنید.

با همدلی باز و با تمایل به کنجکاوی و دلسوزی گوش کنید.

ازاینرو، گوش‌کردن برای درک‌کردن، صمیمیت عمیق‌تری را با شریک زندگیتان ایجاد می‌کند تا زمانی‌که برای مبارزه‌ در بحثی یا پاسخ دادن به حرف آنها گوش می‌دهید. این همان ارتباط صحیح و زندگی صمیمی است.

 • از قلب خود صحبت کنید (با تمام وجود صحبت کنید).

تماس و ارتباط بیشتر با تجربه‌ی احساسی، بطورواضح‌تری می‌تواند آن تجربه را بیان کند. سعی کنید با استفاده از بیان «من» (من احساس درد؛ غم؛ تنهایی؛ بی‌اهمیتی می‌کنم) به شریک زندگیتان؛ بتوانید صمیمیت عمیق‌تری را ایجاد کنید.

با صحبت‌کردن از قلبتان، قسمت‌های مختلف مغزتان صحبت می‌کند تا بیانات یا اتهامات. صحبت‌کردن از درد احساسی خودتان با شریک زندگی‌تان این شانس را می‌دهد که به درد احساسی شما پاسخ دهد تا اینکه بخواهد از موضع خود دفاع کند.

2- درک نقاط ضعف و قوت یکدیکر و احترام به هم

چطور ازدواج شادی داشته باشیم؟

یکی از بهترین نکات ازدواج شاد، قدردانی است. حتی قدردانی کوچک، راهی طولانی به سمت حفظ ازدواجی سالم خواهد بود.

در طی سال‌ها، زوجین متاهل باید با یکدیگر راحت باشند تا حدی که ضرورت صحیح عشق را از دست ندهند. در این مورد، چطور ازدواج را بهتر بسازیم؟

برای ادامه یافتن روح عشق در زندگی، زوجین باید ارتباط سالمی با یکدیگر داشته باشند. آنها باید همه‌ی کارهای کوچک و بزرگی که طرف مقابل انجام می‌دهد را بدانند، بیان کنند و قدردانی نمایند.

گذاشتن کودکان در رختخوابشان در شب‌ها یا درست‌کردن صبحانه برایشان در رختخواب، کار کوچکی است؛ مطمئن شوید که حالت سپاسگزاری خود را برای ایجاد ازدواجی سالم نشان می‌دهید.

در این قسمت، برخی از توصیه‌ی کارشناسان در مورد درک نقاط ضعف و قوت شریک زندگی آورده شده است:

 • نگاه مشترکی با هم خلق کنید.

خب، اغلب ما با نگاهی واضح از آنچه که می‌خواهیم، وارد رابطه می‌شویم، اما همیشه بطورموثر با شریک خود ارتباط نداریم. این موضوع می‌تواند منجر به بحث شود.

به یاد داشته باشید که ما دو روح مجزا برای پیوستن به یک روح، در سفری مشترک با یکدیگر هستیم، بنابراین نیاز به خلق بنایی قدرتمند از آنچه که ساخته می‌شود، داریم.

نیاز است که بطورواضح آنچه که می‌خواهید و جایی که می‌روید را با دیدگاهی مشترک برای زندگی با یکدیگر مشخص کنید، چیزی که با یکدیگر در حال خلق آن هستید.

 • نقاط ضعف و قدرت یکدیگر را مشخص کنید و احترام بگذارید.

زمانی‌که بتوان به عنوان تیمی یکنواخت عمل کرد، گمان می‌رود ازدواج موفقیت‌آمیز باشد. نمی‌توان انتظار داشت، شریک زندگی همه‌ی چیزها را داشته باشد.

و قطعاً بهتر است هرگز سعی نکنید شریک زندگیتان را تغییر دهید یا انتظار داشته باشید آنها فرد دیگری شوند. در عوض، نیاز است نقاط ضعف و قوت یکدیگر را نام ببرید و ملاحظه کنید و در هر جایی که می‌توانید شکاف‌های یکدیگر را پُر کنید.

پیشنهاد می‌شود این موارد را با یکدیگر بنویسید-بهترین عملکرد هر یک را نام ببرید، نقاط قوت و ضعف‌ و سپس تعریف کنید چطور می‌توانید یکدیگر را حمایت کنید، همانطور که دید مشترکی برای زندگی با یکدیگر خلق می‌کنید.

 • احترام به مرزها

همیشه از شریک زندگی خود سوال کنید که آیا قبل از آغاز صحبت، آمادگی گوش کردن دارد. در غیر این صورت، ممکن است مرزها شکسته شود و احتمال خطر درگیری وجود دارد.

 • به حالت منفی صفر متمایل شوید.

حالت منفی هر تعاملی است که در هر راهی شریکتان را بی‌ارزش می‌کند، یعنی خاتمه دادن به رابطه.

این مورد همیشه احساسی منفی به نام اضطراب ایجاد می‌کند و اضطراب، دفاع از ضد حمله یا اجتناب، ایجاد می‌کند و در هر صورت ارتباط قطع می‌شود.

هلن لاکلی هانت، نکات ارزشمند بیشتری را بیان می‌کند.

 • وقتی که شریکتان کاری انجام می‌دهد که شما را گیج می‌کند یا احساسات منفی شما را برمی‌انگیزد، کنجکاو باشید.

ممکن است آنها فقط خودِ خودشان باشند و شما ممکن است در حال پاسخ دادن به چیزی که در ذهنتان ساخته‌اید یا به آنها نسبت داده‌اید، باشید.

 • اظهارات قطعی را روزانه تمرین کنید.

همه‌ی چیزهای کم‌ارزش را با اظهارات قطعیجایگزین کنید یا کنار بگذارید. این موارد شامل تقدیر، تشکر برای مراقبت رفتاری و با هم بودن و غیره است.

3- علاقه‌ی واقعی را در زندگی شریکتان توسعه دهید

بدانید چه چیزی در زندگی شریک زندگیتان می‌گذرد. مطمئن باشید، زندگی پُرمشغله است و حتی اگر در حال پرورش کودکتان باشید، کار سخت‌تر خواهد بود، اما تلاش کنید و این تلاش بی‌توجه نخواهد ماند.

برای مثال، امروز شریک زندگیتان چه برنامه‌ای دارد؟ آیا با والدینشان برای شام به بیرون می‌روند؟ آیا شریکتان امروز ملاقات مهمی دارد؟ همه‌ی آنها را بدانید و از آنها بپرسید: چطور گذشت؟

این کار باعث می‌شود شریک زندگیتان احساس مهم بودن و مراقبت کند.

 • بجای عصبانیت، کنجکاو باشید.

این موضوع، اصل مهم راهنمایی است و همسران را به پرسش سوالات غیرمنتظره از یکدیگر هدایت می‌کند. مثلاً:

دلتان می‌خواهد از چیزی عذرخواهی کنم اما مردد هستید بپرسید؟

و عذرخواهی چگونه به نظر می‌رسد؟

واقعاً چه کلماتی دوست دارید بشنوید؟

دوست دارید چگونه ارتباط موثرتری با شما داشته باشم که نشان دهد من شما را دوست دارم، ارزش و احترام  قائل هستم و درکتان می‌کنم؟

پرسش این سوالات، ظرفیت رسیدگی پاسخ‌های صادقانه را ثابت می‌کند.

 • زوجین به ناچار با یکدیگر اختلاف نظر دارند. اندازه‌ی اختلاف نظر مهم نیست. چگونگی رویکرد زوجین با اختلاف نظر است که همه‌ی تفاوت‌ها را ایجاد می‌کند.

برای زوجین رقابت‌کردن با خودشان در برابر یکدیگر معمول است و سپس رقابت برای اینکه چه کسی برنده می‌شود و چه کسی می‌بازد. جایگزین بهتری برای شروع مذاکره وجود دارد…

زمان موافقت متقابل برای مذاکره را پیدا کنید. سپس، این توالی را بکار برید.

 • به نظر می‌رسد عدم توافق راجع به X  وجود دارد (بطورمتقابل، با هر بیان ناموافق، تعریفی راجع به هر مشکل بدست آورید) تا زمانی‌که روی آنچه که بحث می‌شود، توافق حاصل گردد.
 • هر شریک 3-2 احساس را نام ببرد که موقعیت آنها را پیش براند.
 • هر شریک راه‌حلی در این قالب پیشنهاد کند. پیشنهاد می‌کنم X را امتحان کنیم چون گمان می‌کنم می‌تواند برای شما عملی باشد و همینطور چطور برای من عملی باشد. چگونگی راه‌حل پیشنهادی برای شریک زندگی خود را پَر و بال بخشید.

این توالی موجب می‌شود حل مشکل شما بسیار مشارکت‌آمیزتر آغاز شود.

 • هر شریک راه حلی در این قالب پیشنهاد کند. پیشنهاد می‌کنم X را امتحان کنیم چون گمان می‌کنم می‌تواند برای شما عملی باشد و همینطور چطور برای من عملی باشد. چگونگی راه حل پیشنهادی برای شریک زندگی خود را پَر و بال بخشید.

این توالی موجب می‌شود حل مشکل شما بسیار مشارکت‌آمیزتر آغاز شود.

4-رویاپردازی را متوقف کنید، بجای آن انتظارات واقع‌گرایانه را قرار دهید.

تماشا‌کردن کمدی‌های عاشقانه، خواندن افسانه‌های در حال بزرگ‌شدن و خوشحالی تا پایان زندگی‌تان. دختران، گرفتارِ جهانِ ساخته‌ی ذهن خود می‌شوند که انتظار دارند زندگی زناشویی آنها شبیه افسانه‌ها باشد.

خیال‌پردازی را متوقف کنید و درک کنید که شادی تنها در فیلم‌ها است. واقعیت بسیار متفاوت است.

باید انتظارات واقع‌گرایانه‌ی خود از همسرتان را ادامه دهید و او را شاهزاده‌ای جذاب تصور نکنید.

در عوض، بر حفظ جنبه‌ی مثبت تمرکز کنید و رابطه‌ی دوستی قوی را پرورش دهید.

به عنوان کارشناس روابط عمومی و پایه‌گذار درمان بای‌ویو، افتخارِ کار‌کردن با هزاران زوج را داشته‌ام.

در طی سالیان، متوجه‌ی الگوهای مشابه در زوجینی شده‌ام که شادی و ازدواج سالمی دارند.

زوجینی که رضایت زناشویی بیشتری را بیان می‌کنند، دارای روابط دوستانه‌ی قوی و پُرجنب و جوش هستند؛ دید مثبت را حفظ کرده و بطورمداوم یکدیگر را درک می‌کنند.

در این قسمت بهترین نکات روابط وجود دارد:

 • روابط دوستی خود را اولویت‌بندی کنید.

دوستی‌های قوی، بنایی برای اعتماد، صمیمیت و رضایتمندی جنسی در روابط است.

برای عمیق‌شدن روابط، زمان مطلوبی را با یکدیگر صرف کنید، سوالات زیادی بپرسید، داستان‌های معنادار را به اشتراک گذارید و از خلق خاطرات جدید لذت ببرید!

هربار که حمایت، مهربانی و محبت را پیشنهاد کنید و یا مشغول گفتگوی معناداری باشید، در حال ایجاد اندوخته‌ای هستید. زمانی که نزاع افزایش یابد، این حساب پس‌انداز احساسی، نمایانگر اعتماد و امنیت است که به برقراری ارتباط و روابط طوفانی کمک می‌کند.

 • نظر مثبت را حفظ کنید.

دیدگاه شما مستقیماً بر اینکه چطور شریک زندگیتان را درک می‌کنید و چطور ازدواج را تجربه می‌کنید، تاثیرگذار است.

زمانی که زندگی سخت می‌شود یا مدت زمانی با استرس همراه باشد، به آسانی می‌توان عادت کوچک ­کردن یا نادیده گرفتن چیزهای مثبت را ترک کرد (مهم نیست موضوع چقدر کوچک یا بزرگ باشد).

فقدان دانش می‌تواند در طول زمان، سرخوردگی و کینه ایجاد کند. بجای آنکه تمرکزتان را بر روی چیزی که همسرتان نیست، بگذارید؛ تمرکزتان را به سمت چیزهایی که شریکتان انجام می‌دهد، متمایل کنید.

به همسرتان اجازه دهید تا حداقل کیفیت ویژه، گرایش یا عملکردی که هر روز قدردانی می‌کنید را بداند. قدردانی کوچک می‌تواند راه طولانی را پیش ببرد!

5-دیدگاه مناسبی را توسعه دهید

اگر می‌پرسید، چه چیزی ازدواج خوبی را می‌سازد یا چه چیزی ازدواج سالمی را می‌سازد، پاسخ دیگری وجود دارد- دیدگاه مناسب!

یکی از بهترین نکات روابطی این است که از هرگونه جانبداری خودداری کنید و بجای آن، دیدگاه مناسبی را توسعه دهید. وقتی که تجربیات دردناک گذشته را محکم در ذهن نگهدارید، ناخودآگاه در خصوص شریک زندگی خود تعصب ایجاد می‌کنید.

حتی اگر شریک زندگیتان نیات خوبی دارد، شانس بیشتری برای شما وجود دارد تا ناخواسته نیات شریف آنها را انجام ندهید و این بخاطر فقدان دیدگاه مناسب است.

در این قسمت، برخی نکات روابط سالم برای زوجین توسط کارشناسان آورده شده است.

 • هیچ‌کس مشابه فکر نمی‌کند.

سعی کنید موقعیت دیدگاه شریکتان را ببینید، بر اساس اینکه چه کسی هستند و تجربیاتشان چیست.

 • به یاد داشته باشید، شما یک تیم هستید.

از بیان «تو گفتی» اجتناب کنید و بجای آن از «ما» استفاده کنید و «من» بیان کردم. تیم به پیش می‌رود.

6-توسعه دادن هوش احساسی مهم است

برای هر دو شریک زندگی ضروری است برای بنای ازدواجی محکم مقدار مناسبی هوش احساسی، داشته باشند.

خب، چطور ازدواجی عالی داشته باشید؟

زوجین شاد در سراسر جهان از هوش هیجانی استفاده می‌کنند درحالی‌که با یکدیگر در ارتباط هستند. این چیزی است که چطور تعاملات مثبت آنها بر تعاملات منفی آنها ارجحیت دارد.

نگاهی داشته باشید به چیزی که کارشناسان می‌گویند.

 • به خودتان توجه کنید.
 • مشخص کنید چطور به همسرتان کمک کنید، او را تقویت کنید و تحت‌تاثیر قرار دهید به شیوه‌ای که او را دوست دارید.

7-ارتباط احساسی قوی خود را ادامه دهید

ابراز عمومی کوچکی از محبت، به هیچ‌کس صدمه نمی‌زند. نگهداشتن دستان و بازوان دور شانه‌ها، راه‌های کوچکی برای نشان دادن محبت به همسرتان هستند.

مهم نیست زوح قدیمی هستید، دل، هنوز جوان است. زمان شام ماهانه و لذت‌بردن از شام زیر نور شمع با عشقتان را طرح‌ریزی کنید.

بهترین نکات روابطی برای ازدواج سالم در این قسمت وجود دارد:

 • همانطوری که اغلب می‌خواهید، وقتی که موافق نیستید، یاد بگیرید چطور خوب بحث کنید.

– سعی نکنید شریکتان را متقاعد کنید چقدر شادتر می‌شود اگر فقط کارها را به روش شما انجام دهد. این کار احساس بی‌ارزشی در آنها ایجاد می‌کند و معمولاً  فقط موجب می‌شود فرد بر کار خود پافشاری کند.

– چون فقط آنها با شما موافق نیستند، فرض نکنید مشکلی در شریک زندگیتان وجود دارد. بله، شریک زندگیتان ممکن است دچار دلواپسی و وسواسی اجباری شود و در راه‌هایشان گیر کنند. اما همچنین آنها حق اعتبار برای نظراتشان دارند.

– فرض نکنید که اگر شریک زندگیتان شما را بیشتر دوست داشت، آنچه که شما می‌خواستید برایتان انجام می­داد. در بهترین روابط، هر دو شریک زندگی یاد می‌گیرند بر روی پای خود بایستند. حتی اگر آنها یکدیگر را دوست دارند؛ بویژه چون یکدیگر را دوست دارند.

همیشه در جستجوی راه‌هایی باشید که بتوانید به اندازه‌ی کافی به آنچه که نیاز دارید و می‌خواهید، برسید. مطمئن شوید که هرکدامتان ورودی‌های معناداری در همه‌ی تصمیمات اصلی وارد کرده‌اید. هیچ­وقت بطورکامل نخواهید فهمید که تصمیم گرفته‌شده چطور پیش خواهد رفت، بنابراین، مطمئن شوید هردو نفر در آن تصمیم نقش دارید.

 • به ارتباطات جنسی قوی خود ادامه دهید، حتی زمانی‌که هیچ رابطه‌ی جنسی ندارید.

این روزها زوج‌های امریکایی، بطورمیانگین کمتر از یکبار در هفته رابطه‌ی جنسی دارند. این موضوع آنقدرها شگفت‌آور نیست، وقتی‌که اولین چیزی که اغلب ما صبح انجام می‌دهیم، این است که فوراً گوشی‌های هوشمند خود را روشن می‌کنیم.

اما یکبار رابطه‌ی جنسی در هفته، واقعاً برای ادامه‌ی ارتباط جنسی قوی کافی نیست. مهم است که ارتباط جنسی در بقیه‌ی زمان هم انجام شود.

– شریک زندگیتان را فقط موقع خوابیدن نبوسید. در عوض، آنها را لمس کنید، احساس کنید بدن آنها در برابر شماست، عطر موهایشان را استشمام کنید و از لحظه لذت ببرید.

با قدری احساس هیجان به خواب بروید. زمان بعد که رابطه‌ی جنسی دارید، ترجیح می‌دهید بیشتر از آن لذت ببرید.

– وقتی بخاطر کار، صبح‌ها خانه را ترک می‌کنید، فقط همسرتان را بخاطر خداحافظی نبوسید.

در عوض، آنها را برای خداحافظی به جنب و جوش درآورید: آنها را پرشور نگهدارید، یکدیگر را ببویید، بوسه‌ی مرطوب واقعی به آنها دهید، سپس عمیقاً به چشمانشان نگاه کنید و به آنها بگویید دلتان تنگ می‌شود. نتیجه‌ی آن عشق ورزیدن خوب است که بعداً می‌تواند مهم باشد.

در ادامه، دیدگاه کیتی بر بهبود رابطه، جهت تداوم ازدواج سالم و شاد آورده شده است:

 • بطور منظم شریکتان را لمس کنید- بغل، بوسه، پیام… و رابطه‌ی جنسی چاره‌ساز است. لمس‌کردن صمیمیت را افزایش و اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد.

کلیدهای تغییر روش دوست داشتن و دوست داشته شدن، در هنر «گوش دادن فعال» است و به هدف گوش کردن صحیح با قلب‌ها مشخص شده است، تازمانی‌که درک شویم.

ازدواج، چالش‌برانگیزترین و پاداش‌ترین رابطه‌ای است که می‌توان پیمود.

در ادامه چند ایده­ی کامل برای مطالعه، خلاصه شده است و امید است که ایده‌های جدیدی را به همراه بیاورد و دیدگاهی برای زوجین، در پیشبرد زندگی آنها باشد. بهترین شانس برای همه!

 • اتاق را برای عشق پرورش دهید.

به کسی که دوستش دارید با تمام وجود (قلبتان) گوش دهید، تازمانی‌که چیز جدیدی از آنها نشنیدید، حضور کامل داشته باشید. یاد بگیرید و تصمیم بگیرید تا در جستجوی شناخت یکدیگر، یادگیری مجدد یکدیگر، بارها و بارها در هر زمان باشید.

اجازه دهید و بپذیرید و روزانه یاد بگیرید که هرکدام که هستید. به یکدیگر اجازه دهید که خودشان باشند، هدف، ثابت کردن یا پیشنهاد راه‌ها برای تغییرکردن نیست.

قلب‌هایی که واقعاً شنیده می‌شوند، قلب‌هایی هستند که عمیقاً درک می‌شوند.

قلب‌های درک‌شده برای اجازه‌ی ورود به عشق، دوست داشتن و خطرات سالم عشق مناسب هستند.

به شنیدن گوش بسپارید، یکدیگر را با حضورتان درک ‌کنید تا زمانی‌که بشنوید و درک کنید و ازدواجتان را با قلب بسازید!

انتظارات و باورهای انعطاف‌ناپذیر را ببینید.

ازدواج چالش‌برانگیز است؛ استرس‌زا و پُر از نزاع است. نزاع به ما فرصت رشد‌کردن بیشتر و عاقلانه‌تری را پیشنهاد می‌دهد، یا در ناامیدی و جدا از هم رشد می‌کنند.

وجه مشترک اغلب درگیری‌­های زوجین، نیاز به احساس سوتفاهمِ «حق» است.

انتخاب­کردن جهت بهبود مهارت‌های حل نزاع از طریق گوش‌کردن فعال و تمایل به افزایش انعطاف‌پذیری بجای حق، موثرترین راه­حل­ها برای زوجینی است که در جستجوی صرف زمان بیشتر با هم و حل نزاع اصلی هستند.

همچنین، به کارگیری مهارت‌ها و مفاهیم حول پذیرش، جهت کمک به پیشرفت زوجین فراتر از مهارت‌های حل مساله‌ی غیرمنطقی شناخته شده است و راهی به سوی افزایش صمیمیت، اصالت و آسیب‌پذیری دلیرانه است.

عدم انعطاف‌پذیری و اینکه حق با من است می‌تواند سلامت کلی ازدواج را در طولانی مدت به خطر اندازد و تنش را افزایش دهد.

شانسی برای مهارت‌های حل نزاع و پذیرش بدهید. ازدواج مثل خودتان ارزشمند است.

سالم‌ترین ازدواج‌ها آنهایی هستند که در آن هر شریک زندگی خواهان رشد است؛ پیوسته درباره‌ی خودتان بیشتر یاد بگیرید و به عنوان یک زوج تکامل یابید.

در ادامه دو نکته جهت یاد­گرفتن اینکه چطور پرورش یافتن در این راه‌های خاص برای بسیاری از زوجین دگرگون‌کننده بوده است، انتخاب شده است:

سالم‌ترین ازدواج‌ها، ازدواج‌هایی هستند که در آنها هر زوج خواهان رشد، یادگیری پیوسته و دانستن بیشتر درباره‌ی خودشان و تکامل یافتن به عنوان زوج هستند.

در ادامه دو نکته جهت یادگرفتن اینکه چطور رشدکردن در این راه‌های خاص برای بسیاری از زوجین دگرگون‌کننده بوده است، انتخاب شده است:

 • در ازدواج، به ندرت حقیقتِ واقع‌گرایانه وجود دارد.

همسران با بحث­کردن بر سر جزئیات گرفتار می‌شوند و سعی بر تصدیق این موضوع دارند که حق با آنها است و همسرشان اشتباه می‌کند.

روابط موفقیت‌آمیز فرصتی برای وجود دو حقیقت در فضای مشابه خلق می‌کند. روابط موفقیت‌آمیز به هر دو شریک اجازه‌ی احساس، دیدگاه‌ و نیاز به تائید‌شدن را حتی زمانی که متفاوت هستند، ارائه می‌دهد.

 • زمانی که فرض می‌کنید افکار، احساسات یا رفتارهای شریکتان را می‌دانید، لحظه‌ای است که شما از خودتان راضی هستید.

در عوض، به خودتان یادآوری کنید تا در مورد همسرتان و خودتان کنجکاو باشید و همیشه در جستجوی این باشید که در چه جایی می‌توانید بیشتر یاد بگیرید.

به عنوان درمانگر ازدواج و خانواده، یک دلیل که زوجین برای درمان مراجعه می‌کنند این است که آنها برای مدت‌های زیاد علائم هشدار را نادید گرفته‌اند. دو نکته وجود دارد که سلامت ازدواج، شادی و شکوفا شدن ادامه خواهد یافت.

 • برای برقراری ارتباطی واضح متعهد باشید، مهم نیست چقدر ممکن است احساس ناراحتی و حس نامناسب داشته باشید.

توسعه‌ی زمان و فضایی بطورمنظم برای گذراندن با همسرتان حیاتی است، بنابراین شما فرصتی برای ارتباط درباره‌ی یکدیگر، آرزوها، اهداف، ترس‌ها، ناامیدی‌ها و نیازها دارید.

دانستن اینکه شما نمایشنامه‌ای را از طریق لنز خودتان می‌بینید و در ایجاد این جریان از گفتگوی مداوم جهت دستیابی به فهم بهتر دیدگاه‌های یکدیگر فعال باشید.

ممکن است متناقض به نظر برسد؛ ازاینرو، حفظ سرگرمی‌ها و پیگیری‌های فردی خودتان همچنین ایجاد علاقمندی‌های مشترک ضروری است.

وقتی شما چیزهایی را که دوست دارید، رها کنید، کینه زیاد می‌شود. داشتن تجربیات متنوع، به شما اجازه می‌دهد چیزهای جالب‌تری برای اشتراک گذاشتن با همسرتان داشته باشید.

ضمناً، یافتن فعالیت‌ها و تجربیاتی که با هم از انجام‌دادن آن لذت می‌برید، اشتراک و پیوندی را در ازدواجتان ایجاد می‌کند.

جرقه‌ را زنده نگهدارید!

این موارد برخی از ضروری‌ترین نکات جمع‌بندی مشاوره خانواده ما برای ازدواجی سالم و شاد بود. در همه‌ی این موارد، پیام این است که صرف نظر از سال‌هایی که سپری شد، ازدواج، نیازمند جرقه و هیجان است.

لذا، ازدواجتان را با این نکات، تازه و هیجانی نگهدارید و از افزایش سعادت زناشویی لذت ببرید.


اسکرول