9 چالش ازدواج با همسر مطلقه چیست

همانگونه که انتظار می رود روابط زناشویی زمانی شروع می‌شوند و زمانی خاتمه خواهند یافت. اما چیزی که معمولا انتظار آن را نداریم «ازدواج با فرد مطلقه» است.

شما قطعا در طول زندگی خود برای ازدواج کردن با یک مرد مطلقه لحظه شماری نمی‌کنید. چه بسا احتمالا همیشه ازدواج با کسی مد نظر شما بوده است که هیچگاه ازدواج نکرده است.

البته این بدان معنی نیست که همسر دوم کسی بودن نمی‌تواند جذاب یا ادامه‌دار باشد. تنها به این معنی است که همسر دوم بودن می‌تواند چالش‌های بسیاری در مسیر زندگی با خود به همراه داشته باشد.

یادآور می شویم که مشاوره پیش از ازدواج برای این دسته از زوجین برای آموزش مهارت های زندگی بسیار مهم می یاشد.

در اینجا به 9 چالش همسر دوم بودن اشاره می‌شود که باید مراقب آنها باشید:

1. برچسب منفی

“اوه، این همسر دوم شماست”.وقتی که مردم  متوجه می‌شوند شما همسر دوم کسی هستید طور خاصی با شما رفتار می‌کنند. آنها طوری رفتار می‌کنند که انگار شما برنده مسابقه بین بازنده‌ها (برنده جایزه دلگرمی) شده‌اید.

یکی از معایب همسر دوم بودن این است که به دلایلی نامعلوم، همسر دوم به مراتب کمتر مورد پذیرش مردم واقع می‌شود.

این مشابه حالتی است که  بهترین دوست دوران کودکی شما تا اوایل نوجوانی با شما همراه بوده است سپس ناگهان در دبیرستان شما یک دوست جدید پیدا می‌کنید. اما کسی نمی‌تواند شما را بدون همراهی اولین دوستتان تصور کند.

 این برچسب منفی به سختی از بین می‌رود و میتواند منجر به چالش‌های زیادی در ازدواج دوم شود.

2. آمارهای موجود علیه شما هستند

بر اساس منابع موجود، آمار نرخ طلاق ترسناک است. آمار جدیدی که اخیرا منتشر شده است بیان می‌کند 50 درصد اولین ازدواج‌ها و 60 درصد ازدواج‌های دوم به طلاق منجر می‌شوند.

چرا نرخ طلاق در دسته دوم بالاتر است؟ فاکتورهای بسیاری می‌تواند دخیل باشد، اما یک دلیل می تواند این باشد که، کسیکه قبلا در ازدواج اول، طلاق را تجربه کرده‌، گزینه «ازدواج بعدی» برای او فراهم است و موضوع آنقدر برای او ترسناک نخواهد بود.

بدیهی است این بدان معنی نیست که ازدواج دوم قطعا نافرجام است، فقط  به این معنی است که احتمال نافرجام بودن آن در مقایسه با ازدواج اول بیشتر است.

3. تجربیات منفی در ازدواج اول

اگر شخصی از ازدواج قبلی خود بچه‌ای نداشته باشد به احتمال زیاد زوجه در خصوص همسر سابق طرف مقابل، حرفی به میان نمی‌آورد. اما این بدان معنی نیست که او از این موضوع قدری رنجیده خاطر نیست.

روابط زناشویی سخت است و اگر اشتباهی رخ دهد ، آسیب‌زا خواهد بود. زندگی همین است. ممکن است به این نتیجه برسیم که اگر می‌خواهیم دوباره صدمه نبینیم باید اطراف خود دیواری بلند بکشیم یا کارهای دیگری مشابه آن انجام دهیم.

تجربیات منفی گذشته می‌تواند برای ازدواج دوم مضر باشد و مزیت‌های همسر دوم بودن را تضعیف کند.

4. نامادری بودن

پدر و مادر بودن به اندازه کافی سخت است، نامادری بودن به مراتب سخت تر است.

برخی از کودکان ممکن است شخصیت جدید مادر یا پدر را نپذیرند، بنابراین ممکن است آموزش تدریجی ارزش‌های زندگی یا  ملزم‌کردن آنها به رعایت مقررات، دشوار باشد.

این امر می‌تواند رفته‌رفته زندگی خانواده را دچار چالش کند. حتی اگر بچه‌ها کم‌وبیش بپذیرند، پدر یا مادر واقعی  به احتمال زیاد از حضور یک فرد جدید در زندگی فرزندشان راضی نخواهد بود.

حتی اعضاء درجه دوم خانواده مانند پدربزرگ و مادربزرگ، خاله و عمو و غیره، ممکن است هرگز شما را به عنوان یک “والد” واقعی فرزند بیولوژیکی فرد مقابل نپذیرند.

5. ازدواج دوم به سرعت جدی می‌شود

بسیاری از ازدواج‌های اول بین دو فرد جوان و شیفته که در برابر واقعیت‌های زندگی محدودیتی ندارند، شکل می‌گیرد. دنیا مانند صدف آنهاست. رویاهای بزرگ دارند و به نظر می‌رسد هر امکانی برای آنها فراهم است.

اما پس از گذشت چند سال، وقتی به 30 و 40 سالگی می‌رسیم، بالغ می‌شویم و متوجه می‌شویم که زندگی مسیر خودش را طی می‌کند و مهم نیست برای چیزهای دیگر برنامه‌ریزی کنید.

ازدواج دوم هم همینطوراست.  ازدواج دوم مانند نسخه تکامل یافته و بالغ حالتی است که شما دارید از نو ازدواج می‌کنید.

اکنون کمی بزرگتر شده‌اید و واقعیت های تلخی را تجربه کرده‌اید. بنابراین در ازدواج دوم معمولاً زوجین ذوق‌زدگی کمتری دارند و بیشتر زندگی روزمره و جدی را در پیش می‌گیرند.

6. مسائل مالی

زوج متاهلی که با هم باشند، می‌توانند مقدار زیادی از بدهی‌های خود را پرداخت کنند، اما ازدواجی که به پایان می‌رسد چطور؟

طلاق اتفاقی است که با خود بدهی و ناامنی بیشتری را به همراه دارد.

پس از طلاق داراییها باید تقسیم شود. هر شخص پرداخت قسمتی از بدهی را بر عهده می‌گیرد، به اضافه هزینه‌های وکالت، و غیره. طلاق می‌تواند هزینه زیادی با خود به همراه داشته باشد.

بعلاوه، گذران زندگی توسط خودتان به عنوان یک فرد مجرد سخت خواهد بود همه این گرفتاری های مالی می‌تواند ازدواج دوم را دچار مشکل نماید.

7. تعطیلات نامتعارف

وقتی دوستان شما در مورد کریسمس و حضور تمام خانواده در جشن صحبت می‌کنند، شما به این فکر می‌کنید که: « ای بیچاره؛ بچه هات با همسر سابق هستند… ».

چیزهای زیادی در مورد یک خانواده طلاق وجود دارد که می‌تواند نامتعارف باشد، به خصوص تعطیلات.  این موضوع  زمانی می‌تواند چالش برانگیز باشد که انتظار دارید این اتفاق‌ها در طول سال به نحوی ویژه برگزار شوند، اما آن‌قدر که انتظار دارید، ویژه برگزار نمی‌شوند.

8. مسائل زناشویی که همه ما با آن روبرو می‌شویم

در حالی که ازدواج دوم می‌تواند موفقیت‌آمیز باشد اما هنوز هم چنین رابطه‌ای توسط دو فرد خام شکل گرفته‌است.  هنوز هم با برخی از همان مسائل مربوط به رابطه برخورد می‌کنیم که همه ما هرازگاهی با آن روبرو هستیم.

اگر دلخوری‌های روابط قدیمی کاملاً التیام نیافته باشند، می‌تواند به عنوان یک چالش در زندگی جدید باشد.

9. سندروم همسر دوم

حتی اگر همسر دوم بودن مزایای زیادی برایتان داشته باشد، ممکن است نتوانید جای خالی همسر سابق و بچه‌های خود را پر کنید.

این امر می‌تواند منجر به پدیده‌ای معروف به نام «سندرم همسر دوم» شود. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می‌دهد به سندرم “همسر دوم” اجازه داده‌اید در زندگی‌تان رخنه کند:

  • مدام احساس می‌کنید که شریک زندگی‌تان، آگاهانه یا ناآگاهانه، خانواده قبلی خود را مقدم بر شما و نیازهای شما قرار می‌دهد.
  • وقتی احساس می‌کنید هر کاری که همسرتان انجام می‌دهد حول محور همسر سابق و فرزندانش می‌چرخد، به راحتی احساس ناامنی می‌کنید و آزرده خاطر می‌شوید.
  • متوجه شوید که مدام خود را با همسر سابقش مقایسه می‌کنید.
  • احساس می‌کنید که باید کنترل بیشتری بر تصمیمات شریک زندگی خود داشته باشید.
  • احساس می‌کنید گرفتار شده‌اید و به جایی که هستید تعلق ندارید.

همسر دوم یک مرد متاهل بودن می‌تواند بسیار سخت باشد، و اگر به اندازه کافی محتاط نباشید، ممکن است در حلقه‌ای از ناامنی‌ها گرفتار شوید.

بنابراین، قبل از آغاز سفر زناشویی خود، باید مشکلات ازدواج دوم و نحوه برخورد با آنها را فرا بگیرید.

اسکرول