خیانت همسر

بی‌ وفایی، رابطه‌ی غیر مشروع یا لغزش نوعی خیانت است. ممکن است به شکل خیانت جنسی، خیانت عاطفی یا ترکیبی از هر دو اتفاق بیفتد. خیانت به معنی پایان عشق در ازدواج نیست اما قطعاً رنج بسیاری برای فردی که به او خیانت شده ایجاد می‌کند. اگر زوج بخواهند روی مشکل خیانت کار کنند می‌توانند رابطه را بازسازی کنند.

برای گرفتن وقت مشاوره روانشناسی همین حالا با ما تماس بگیرید. مشاوره بصورت حضوری در ونکوور و آنلاین در سراسر دنیا.

خیانت در ازدواج از چه عواملی تشکیل می‌شود؟

خیانت در ازدواج بسته به باورها، ارزش‌ها و انتظارات فرد از رابطه، تعاریف مختلفی دارد. درجات مختلفی از مشاهده‌ی پرونوگرافی، رفتارهای بی‌وفایی، رابطه‌ی جنسی خارج از ازدواج و روابط عاطفی می‌تواند توسط یکی از طرفین خیانت محسوب شود درحالی‌که ازنظر طرف دیگر از انواع خیانت به‌حساب نیاید. 

نشانه‌های خیانت چیست؟

کاهش ناگهانی علاقه، اشکال در ارتباط، مشاهده احساس گناه در رفتار همسر بدون وجود دلیل آشکار و فقدان رابطه‌ی جنسی از نشانه‌های رایج خیانت هستند. ب

چرا افراد خیانت می‌کنند؟

خیانت در ازدواج به دلایل متنوعی ازجمله قطع رابطه عاطفی یا فیزیکی، فقدان اعتمادبه‌نفس یا گفت‌وگو، میل به داشتن تجربه‌های جدید یا حتی مشکلات دوران کودکی روی می‌دهد. 

خیانت چطور روی شما تأثیر می‌گذارد؟

خیانت در ازدواج به شکل‌های مختلفی کسی که خیانت کرده و کسی که خیانت دیده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کسی که خیانت کرده به‌طور فزاینده‌ای، احساس گناه، اضطراب، درماندگی، ترس، مقاومت در برابر گفت‌وگو را تجربه کرده و حتی ممکن است دچار افسردگی شود. کسی که خیانت دیده است ممکن است احساس خشم، اضطراب، کاهش اعتمادبه‌نفس، پریشانی، خود سرزنشی، شرم و افسردگی را تجربه کند. در اینجا بیشتر به تأثیرات خیانت پرداخته‌ایم.

آیا مردان بیشتر از زنان خیانت می‌کنند؟

داده‌های حاصل از نظرسنجی‌ها، ازجمله نظرسنجی اجتماعی عمومی ایالات‌متحده که نشان می‌دهد خیانت در 20% مردان و 13% زنان روی می‌دهد، به این اشاره دارند که خیانت کردن در میان مردان رایج‌تر است اما نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که فاصله‌ی میان آن‌ها در حال کاهش است یعنی زنان بیشتر از گذشته خیانت می‌کنند. 

چطور از خیانت پیشگیری کنیم؟

پیشگیری بهتر از درمان است و جلوگیری از خیانت از طریق کار کردن روی رابطه می‌تواند مانع از ناراحتی‌های بسیاری برای هر دو نفر شود. راه‌های متعددی برای پیشگیری آگاهانه از این وضعیت وجود دارد که نیازمند تلاش هر دو طرف رابطه است. تحقیقات دانشگاه ایالتی فلوریدا روی 233 زوج انجام داد نشان داد سوگیری درباره‌ی جایگزین‌های جذاب رابطه می‌تواند به جلوگیری از خیانت کمک کند.

آیا می‌توان از خیانت جلوگیری کرد؟

پاسخ آسان آن، بله است. مشاور، گرگ گریفین، معتقد است با آگاه بودن، در دسترس بودن و محافظت کردن از ازدواج در برابر عوامل تأثیرگذار منفی مختلف می‌توان از روابط خارج از ازدواج جلوگیری کرد.

چگونه می‌توان از خیانت کردن شریک عاطفی جلوگیری کرد؟

می‌توان رابطه‌ی خود را با التیام دادن ناراحتی و خشم‌های قدیمی، برقراری ارتباط، کار کردن روی رابطه، تفریح کردن، سرمایه‌گذاری کردن روی رابطه، زنده نگه‌داشتن علاقه، ایجاد فضایی برای غافلگیر کردن یکدیگر و خارج شدن از یکنواختی زندگی روزمره در برابر خیانت حفظ کرد. 

چگونه از ازدواج خود در برابر خیانت محافظت کنیم؟

به عقیده‌ی الیزابت مک کورمیک اطمینان حاصل کردن از ایجاد صمیمیت، امنیت عاطفی و عدم نیاز به روی آوردن به شخصی دیگر برای ارتباط برقرار کردن می‌تواند به حفظ رابطه و جلوگیری از خیانت کمک کند. تلاش برای بازسازی رابطه بعد از خیانت نیز مؤثر است. 

خیانت به این معنی نیست که رابطه باید پایان یابد. بهبودی بعد از خیانت بسیار دشوار به نظر می‌رسد اما ممکن است. مدیریت و بازگرداندن رابطه به مسیر درست نیازمند تلاش هر دو طرف است. دنبال کردن قدم‌های مشخصی در فرایند بهبود برای مقابله با خیانت می‌تواند کمک‌کننده باشد، اما دریافت کمک حرفه‌ای از یک درمانگر نیز در بسیاری از موارد برای عبور از خیانت ضروری است.

چگونه بعد از خیانت بهبود یابیم؟

برای بهبود بعد از خیانت در ازدواج، خیانت باید فوراً متوقف شود. بهبود زمان‌بر است اما ایجاد مسئولیت‌پذیری و مرزبندی یکی از مراحل ضروری مقابله با خیانت است. مشاور، لسلی ا.کراس، مطرح می‌کند که مدیریت افکار، احساسات و هیجانات منفی نیز برای گذر کردن از یک رابطه‌ی خارج از ازدواج اهمیت دارد. 

چگونه با خیانت مقابله کنیم؟

به نظر سم الیبراندو، روان‌پزشک و مشاور خانواده، برای مقابله با خیانت در ازدواج، فردی که خیانت کرده باید کار خود را متوقف کند، خشم طرف مقابل را تحمل کند، واقعاً پشیمان باشد و مجدد اعتمادسازی کند. از طرفی فردی که به او خیانت شده است باید پویایی‌های لازم برای یک ازدواج بهتر را بپذیرد. 

چگونه باید به خاطر خیانت عذرخواهی کرد؟

دلورون هال، متخصص زوج درمانگری، بیان می‌کند که باید کاملاً صادق باشید. تعهد جدید خود نسبت به رابطه را اعلام کنید و فضای امنی ایجاد کنید. صبور باشید و درباره‌ی دیدگاه‌های مخرب خود درباره‌ی عشق و رابطه خودآگاهی به دست آورید. برای درست کردن شرایط، چگونه عذرخواهی کردن به خاطر خیانت را یاد بگیرید.

آیا جدایی می‌تواند به بهبود پیدا کردن یک زوج بعد از خیانت کمک کند؟

جدایی زناشویی می‌تواند به زوج این امکان را بدهد تا بدون عوامل دخالت کننده آنچه از زندگی می‌خواهند و در آینده به دنبال آن هستند را پیدا کنند. برای این مورد چند قانون وجود دارد تا زمانی که در جدایی سپری می‌شود به التیام یافتن رابطه منجر شود.

برای گرفتن وقت مشاوره روانشناسی همین حالا با ما تماس بگیرید. مشاوره بصورت حضوری در ونکوور و آنلاین در سراسر دنیا.

اسکرول