کابوس چیست (Nightmares)

1- تعریف کابوس

در طول دیدن یک رویای وحشتناک حرکت چشم سریع است و ما در خواب متناقض یا (REM) قرار داریم که منجر به احساس قوی ترس، ناراحتی و یا اضطراب شدید می گردد. کابوس در بخش دوم از شب رخ می دهد و اغلب فرد به خاطر محتوای رویا با وحشت از خواب بیدار می گردد. کبوس دیدن یکی از انواع اختلالات خواب می باشد.

کابوس ممکن است یک واکنش طبیعی به استرس، و برخی از پزشکان بر این باورند که مردم در کار را از طریق وقایع آسیب زا کمک کند.  وقوع مکرر از کابوس یک اختلال می شود که آن را مختل مناطق مهم اجتماعی، شغلی و دیگر عملکرد. در این نقطه، آن را ممکن است به عنوان کابوس اختلال (که قبلا به رویای اختلال اضطراب) و یا ارجاع “کابوس تکرار می شود.”

“کابوس مکرر” بیشتر به طور خاص به عنوان یک سری از کابوس با موضوع در محدوده زمانی معین تعریف شده است. کابوس معمولا در دوران کودکی قبل از سن 10 آغاز خواهد شد و نرمال در نظر گرفته مگر اینکه آنها به طور قابل توجهی با خواب، توسعه و یا رشد روانی دخالت کند. آنها تمایل دارند که در دختران نسبت به پسران شایع تر است، و آنها ممکن است به بزرگسالی ادامه خواهد داد. کابوس بزرگسالان اغلب با عوامل استرس زا در خارج در ارتباط و یا در کنار اختلال روانی دیگر وجود داشته باشد. کابوس ممکن است با اضطراب و تروما.

نگاهی نزدیکتر به خواب ممکن است در درک کابوس کمک کند.

خواب REM چیست؟

ما به طور معمول صرف بیش از دو ساعت در هر شب خواب. دانشمندان هنوز نمی دانند که زیاد در مورد چگونه و چرا رویای ما. زیگموند فروید، تاثیر عمده ای در روانشناسی، معتقد خواب یک “سوپاپ اطمینان” برای خواسته های ناخودآگاه بود. تنها پس از سال 1953، زمانی که محققان برای اولین بار از REM در خواب نوزادان توصیف، آیا دانشمندان شروع به مطالعه خواب و خواب را با دقت. آنها به زودی کشف کرد که عجیب و غریب، تجارب غیر منطقی ما تماس بگیرید رویاهای تقریبا همیشه در طول بخش REM از خواب رخ می دهد. در حالی که اکثر پستانداران و پرندگان نشان دادن نشانه هایی از خواب REM، خزندگان و دیگر حیوانات خونسرد نیست.

خواب REM با سیگنال های دریافتی از پل، منطقه در پایه مغز آغاز می شود. این سیگنال سفر به منطقه ای به نام تالاموس، که آنها را به قشر-لایه بیرونی مغز از مغز مسئول یادگیری، تفکر و سازماندهی اطلاعات رله. پونز سیگنال که نورون خاموش در نخاع، باعث فلج موقت عضلات اندام می فرستد. اگر چیزی تداخل با این فلج، مردم شروع به جسمی عمل کردن رویاهای یک خود نادر، مشکل خطرناک به نام اختلال رفتار خواب REM. به عنوان مثال، یک فرد خواب در مورد یک بازی بیس بال ممکن است به اجرا و یا سهوا مبلمان حمله به یک فرد خواب نزدیک در حالی که تلاش برای گرفتن یک توپ در خواب.

خواب REM را تحریک مناطق مغز مورد استفاده در آموزش، که ممکن است در طول دوره شیرخوارگی برای رشد عادی مغز مهم است. این توضیح میدهد که چرا نوزادان صرف زمان زیادی را در خواب REM از بزرگسالان است. مانند خواب عمیق، خواب REM با افزایش تولید پروتئین در ارتباط است. یک مطالعه مشخص است که خواب REM را تحت تاثیر قرار یادگیری مهارت های ذهنی خاص است. مردم آموخته مهارت و پس از آن از خواب غیر REM محروم قادر به یاد آنچه که آنها را پس از خواب به دست بود، در حالی که مردم از خواب REM محروم بودند.

بعضی از دانشمندان معتقدند خواب تلاش قشر را به یافتن معنا در سیگنال تصادفی دریافت شده در طول خواب REM. قشر بخشی از مغز است که تفسیر و اطلاعات از محیط زیست سازماندهی در طول آگاهی است. یک تئوری این نشان می دهد که، سیگنال تصادفی از پل در طول خواب REM، قشر داده می شود، تلاش برای ترجمه این سیگنال، ایجاد یک “داستان” از فعالیت های تکه تکه مغز است.

2- نشانه های کابوس

بارها و بارها از خواب بیدار با خاطره دقیق از طولانی، رویاهای ترسناک متمرکز تهدید به بقا، امنیت و یا اعتماد به نفس، معمولا در نیمه دوم از خواب یا چرت زدن دوره اتفاق می افتد.

می شود گرا و هشدار بلافاصله پس از بیداری.

نتایج در ناراحتی یا اختلال از مناطق مهم شغلی، اجتماعی یا دیگر عملکرد.

علائم با وضعیت پزشکی عمومی و یا با استفاده از داروها و یا دیگر مواد ایجاد می شود.

کابوس تمایل به شایع تر است در میان کودکان و کمتر به سمت بلوغ است. با این وجود، در حدود 50 درصد از بزرگسالان تجربه کابوس گاه به گاه، زنان بیشتر از مردان، و نیازی به درمان نیاز ندارند. خوردن درست قبل از رفتن به رختخواب، که بالا می برد سوخت و ساز بدن و فعالیت مغزی بدن، ممکن است افزایش در کابوس شود. حدود 1 درصد از بزرگسالان خواهد کابوس تکرار تجربه و باید به دنبال کمک.

3- دلایل دیدن کابوس

• اضطراب یا استرس شایع ترین است: در 60 درصد از موارد، یک رویداد بزرگ زندگی قبل از شروع کابوس • بیماری با تب • مرگ یک دوست (سوگ) • واکنش نامطلوب به یا اثر عوارض جانبی مواد مخدر • آخرین خروج از مواد مخدر مانند قرص های خواب آور • مصرف بیش از حد الکل • ترک الکل اختلال • تنفس ناگهانی در خواب (آپنه خواب) اختلالات • خواب (حمله خواب، اختلال وحشت خواب) • خوردن درست قبل از رفتن به رختخواب، که سوخت و ساز بدن و مغز را افزایش می دهد فعالیت، ممکن است باعث کابوس رخ می دهد بیشتر.

4- درمان کابوس چگونه است

اگر شما در حال تجربه استرس شدید، شما باید به دنبال حمایت از دوستان و بستگان. صحبت کردن در مورد آنچه که در ذهن شما می تواند یک راه طولانی است. همچنین توصیه می شود که شما به دنبال روال تناسب اندام به طور منظم، از جمله ورزش های هوازی در صورت امکان. شما به خودتان پیدا قادر به خواب رفتن سریع تر، داشتن یک خواب عمیق تر و بیدار شدن از خواب احساس تجدید تر. تکنیک برای کاهش تنش عضلانی (تن آرامی)، که همچنین کاهش اضطراب کمک خواهد کرد بدانید.

اجتناب از استفاده طولانی مدت از داروهای آرام بخش، و اجتناب از کافئین و سایر محرک ها.

اگر کابوس خود را در مدت کوتاهی پس از شروع یک داروی جدید آغاز شده، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را. او شما را در قطع دارو در صورت لزوم مشاوره و توصیه یک جایگزین.

برای کابوس ناشی از اثرات “مواد مخدر خیابانی” و یا استفاده مداوم الکل، دنبال مشاوره در قطع استفاده. الکلی های گمنام، برای مثال، ممکن است یک راه امن پیشنهاد را برای شما به قطع مصرف. شما همچنین می توانید جلسات به طور منظم برنامه ریزی شده خود شرکت کنند. علاوه بر این، در سبک زندگی، دوستان، کار و خود را نگاه خانواده خود را از عوامل است که تشویق به سوء مصرف مواد خلاص شوید. پاسخ ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را اگر کابوس بیشتر از بارگیری در این هفته رخ می دهد، و یا اگر آنها شما را از استراحت خوب شبانه و باقی بماند برای یک دوره طولانی. سابقه پزشکی شما خواهد شد به دست آمده و یک معاینه جسمی انجام شده است.

پرسش سابقه پزشکی مستند کابوس در جزئیات ممکن است شامل:

الگوی زمانی کابوس آیا کابوس بارها و بارها رخ می دهد (عود)؟ آیا آنها در نیمه دوم از شب رخ می دهد؟

کیفیت خواب بیداری کامل ناگهانی از خواب وجود دارد؟

دیگر مسائل آیا ترس شدید کابوس علت و اضطراب؟ آیا حافظه از یک رویا ترسناک (یکی با تصاویر زنده بصری و داستان مانند طرح) وجود دارد؟

عوامل تشدید آیا شما یک بیماری اخیر داشته است؟ آیا شما تب؟ شما در یک موقعیت استرس زا به تازگی بودند؟

دیگر آیا شما استفاده از الکل؟ چقدر؟ چه داروهایی استفاده می کنید؟ آیا “مواد مخدر خیابانی” استفاده می کنید؟ اگر چنین است، آنهایی که؟ آیا شما را مکمل های طبیعی و یا داروهای طب جایگزین؟ چه علائم دیگری دارید؟

معاینه فیزیکی ممکن است شامل فیزیکی، عصبی و روانی ارزیابی. آزمون های فیزیکی که ممکن است انجام شود عبارتند از آزمایش خون (CBC و یا مانند دیفرانسیل خون)، تست های عملکرد کبدی، آزمایش عملکرد تیروئید یا EEG.

اگر گزینه های درمان پرداختن به استرس و اضطراب، عوارض جانبی استفاده از دارو و مواد، از مشکل حل نشد، پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص خواب که یک مطالعه خواب (پلی سومنوگرافی) انجام ارسال کنید. در موارد بسیار نادر، بیمار نیاز به داروهای ویژه ای است که سرکوب و یا کاهش خواب REM، در نتیجه جلوگیری از کابوس.

پس از معاینه توسط پزشک خود را، شما ممکن است بخواهید برای اضافه کردن یک تشخیص مربوط به کابوس مکرر به سابقه پزشکی شخصی خود را.

نکاتی برای یک خواب خوب:

1- تنظیم برنامه خواب :

هر شب در زمان معین به رختخواب بروید و صبح در زمان مشخص بیدار شوید. با تغییر برنامه خواب، فرد دچار بی خوابی می گردد. برای اینکه چرخه خواب پایدار بماند ، حتی در پایان هفته یا تعطیلات نیز در همان زمان مشخص به خواب بروید.

2- ورزش :

سعی کنید هر روز به مدت 20 تا 30 دقیقه ورزش کنید. ورزش روزانه به خواب کمک می کند. با این حال، ورزش قبل از خواب،  می تواند دلیلی برای بی خوابی باشد. سعی کنید 5 تا 6 ساعت قبل از خواب، ورزش نکنید.

3- اجتناب از کافئین، نیکوتین، و الکل:

کافئین یک محرک است و بیشتر مواقع افراد برای بیدار نگاه داشتن خود از آن استفاده می کنند. منابع کافئین شامل قهوه، شکلات، نوشابه، چای غیر گیاهی، مواد مخدر و برخی از داروهای ضد درد هستند. نیکوتین نیز باعث بی خوابی می شود. اکثر سیگاری ها خواب سبکی دارند. الکل نیز از موادی است که باعث می شود فرد به مراحل عمیق خواب متناقض (REM) نرود و فرد را در همان مرحله خواب سبک نگاه می دارد.

4- آرامش قبل از خواب:

سعی کنید پیش از خواب کارهای آرام بخش انجام دهید. مانند : حمام، مطالعه کتاب، مدیتیشن .  

5- از نور خورشید استفاده کنید:

در صورت امکان، با طلوع خورشید از خواب بیدار شوید. نور خورشید کمک می کند تا هر صبح ساعت درونی بدن شما تنظیم شود. کارشناسان توصیه می کنند افرادی که اختلالات خواب دارند، حتماً یک ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرند.

6- در تختخواب بیدار دراز نکشید:

اگر شما نمی توانید به خواب بروید، در رختخواب دراز نکشید. کار دیگری انجام دهید، مانند خواندن، تماشای تلویزیون، و یا گوش دادن به موسیقی، تا زمانی که شما کاملاً احساس خستگی کنید. اضطراب و نگرانی به دلیلی بی خوابی می تواند خود دلیلی برای بی خوابی شما باشد.

7- کنترل دمای اتاق خواب:

کنترل دمای اتاق خواب بسیار مهم است. دمای شدید می تواند شما را از خوابی خوب محروم سازد یا حتی باعث بی خوابی گردد.

اگر شما مشکل به خواب رفتن در هر شب، و یا اگر شما همیشه احساس خستگی در روز بعد، شما ممکن است یک اختلال خواب داشته باشید و باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک مراقبت های اولیه شما ممکن است قادر به شما کمک کند. همچنین، شما احتمالا می تواند یک متخصص خواب در یک بیمارستان بزرگ در نزدیکی شما. ترین اختلالات خواب می تواند به طور موثر درمان می شود.

محققان دریافته اند که خواب حالت فعال و پویا است که ساعات بیداری ما به شدت تحت تاثیر است. تکنیک های نوآورانه، مانند تصویربرداری از مغز، محققان کمک می کند درک مختلف مناطق مغز در هنگام خواب و چگونه فعالیت ها و اختلالاتی تاثیر خواب عمل.

در واقع، دانشمندان موفقیتی در کنترل رویاهای داشته اند. در یک آزمایش، بازی کامپیوتری به نام تتریس که افراد قطعه ای از یک دیوار در حال سقوط را دستکاری می کردند. سپس دانشمندان رویاهای افراد بیش از دو شب اول را نظارت کردند، و بیش از نیمی از افراد گزارش خواب از سقوط قطعه تتریس دادند. این نوع تحقیق به احتمال زیاد به در حال توسعه برای درمان کابوس کمک خواهد کرد.

اسکرول